Przebarwienia na skórze powstają wskutek nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor naszej skóry i chroniącego ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najbardziej widoczne są plamy na twarzy, które pojawiają się, gdy następuję duży wzrost produkcji tego barwnika. Choć dotykają średnio co drugą osobę i stanowią głównie problem natury estetycznej, bywają kłopotliwe, ponieważ dodają lat, nieładnie wyglądają i ciężko je ukryć pod makijażem. Na szczęście są różne sposoby, by z nimi walczyć.
Jakie są przyczyny powstawania przebarwień?
Istnieje kilka rodzajów przebarwień na twarzy, o różnych kształtach, kolorach i formach, a za wszystkie z nich odpowiada wyżej już wspomniana melanina. Jej gwałtowny wzrost następuje wskutek nadmiernego opalania się, stosowania antykoncepcji hormonalnej, w czasie ciąży i menopauzy, a także towarzyszy problemom zdrowotnym, zaburzeniom hormonalnym, chorobom tarczycy, nadnerczy i jajników.
Innymi przyczynami pojawiających się przebarwień na skórze mogą być niektóre leki, kosmetyki, a także niebezpieczne substancje chemiczne, które podczas kontaktu ze skórą, wywołują stan zapalny.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Jednym z rodzajów przebarwień jest tzw. ostuda, inaczej melasma, często pojawiająca się u kobiet ciężarnych. Z uwagi na to, że wywołują ją wahania hormonów, występuje też u kobiet stosujących antykoncepcję lub terapię hormonalną. Plamy powstające na twarzy, wskutek nadprodukcji melaniny przez żeńskie hormony płciowe, mają wówczas nieregularny kształt i ciemnobrązową barwę. Po zakończeniu ciąży lub terapii hormonalnej możliwy jest ich całkowity zanik.
Kolejną grupę przebarwień stanowią tzw. plamy soczewicowate, pojawiające się u osób powyżej czterdziestego roku życia. Za ich pojawianie się odpowiada zbyt długa ekspozycja na słońce, powstają bowiem w wyniku tzw. fotostarzenia. Są niewielkich rozmiarów i mogą przybierać różną barwę – od jasnobeżowej, po brązową.
Przebarwienia na twarzy mogą być również skutkiem zmian zapalnych. Najczęściej towarzyszą one chorobom skóry, takim jak łuszczyca, czy trądzik. Charakteryzują się czerwoną barwą, która wraz z upływem czasu może stać się bardziej rozmyta i beżowa. Niestety, nierzadko zostawiają na skórze trwały ślad, trudny, bądź, w niektórych przypadkach, niemożliwy do usunięcia.
Jak radzić sobie z przebarwieniami na twarzy?
Pozbycie się niechcianych plam na twarzy kojarzy się najczęściej z kosztownymi i bolesnymi wizytami u kosmetyczki lub dermatologa. Na szczęście są na to prostsze i tańsze sposoby. Wystarczy zastosować odpowiedni krem na przebarwienia na twarzy i bez wychodzenia z domu można pozbyć się nieestetycznych plam.
Odpowiednio dobrany krem może zdziałać naprawdę wiele. Przede wszystkim wyrównuje koloryt skóry, redukuje przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Ponadto chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych Z uwagi na dobry skład, może być stosowany nawet do skóry wrażliwej, a dzięki lekkiej formule można go używać bez obawy o powstawanie zaskórników.
Na co zwrócić uwagę wybierając krem na przebarwienia na twarzy?
Wybierając krem na przebarwienia, należy zwrócić uwagę, czy został przetestowany dermatologicznie, czy ma potwierdzoną skuteczność działania, a w końcu – z jakich składników został wykonany. Więcej wskazówek, dotyczących wyboru kremu oraz tajników związanych z pielęgnacją skóry, można znaleźć na https://ohmyface.pl/.
Niemniej jednak dobry krem na przebarwienia powinien posiadać w swoim składzie Melasyl, który ma silne właściwości antypigmentacyjne, ponieważ przechwytuje nadmiar melaniny, zanim zdoła zostawić ona ślad na skórze.
Oprócz tego, powinien zawierać niacynamid, który ma właściwości łagodzące, wzmacnia barierę skórną i likwiduje przebarwienia. Idealnym uzupełnieniem składu będzie pochodna kwasu salicylowego, której zadaniem jest złuszczanie martwych komórek, odblokowywanie porów oraz pobudzanie procesu odnowy komórkowej.