43. rocznica pacyfikacji Kopalni „Wujek” – hołd dla poległych górników

43 lata temu, terytorium kopalni „Wujek” w Katowicach było do reszty otoczone przez siły Milicji i wojska. Zostali oni wezwani, aby skłonić górników do zakończenia strajku. Jednak w odpowiedzi na to, górnicy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Wobec determinacji strajkujących, siły bezpieczeństwa najpierw użyły armatek wodnych, a następnie zdecydowano się na użycie broni palnej. W dzisiejszy dzień, upamiętniając te tragiczne wydarzenia, odbyły się uroczystości przy pomniku ku czci poległych górników.

Dokładnie o godzinie 11:00, mieszkańcy Katowic powrócili myślami do 16 grudnia 1981 roku – dnia, w którym Milicja i ZOMO rozpoczęły pacyfikację kopalni „Wujek”. Na początku, w stronę górników skierowane zostały strumienie wody z armatek, potem wykorzystano gaz łzawiący oraz świece dymne. Następnie padły strzały – jedną z kul został trafiony Stanisław Płatek.

W wyniku tej nierównej konfrontacji, 6 górników zginęło na miejscu, a kolejnych 3 strajkujących zmarło później w szpitalach. Rannych zostało 23 osób. Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach walczyli o ich życie do ostatnich chwil.

Podczas trwającego 3 dni strajku, górnicy nieustannie domagali się zniesienia stanu wojennego oraz uwolnienia Jana Ludwiczaka – lidera „Solidarności” w swoim zakładzie pracy.