Ostatnie marznące opady deszczu, które nawiedziły region w nocy i wczesnym rankiem, przyniosły ze sobą niebezpieczne warunki na drogach. Śliskie powierzchnie, takie jak jezdnie, chodniki czy parkingi, stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Od rana służby odnotowały aż 80 incydentów drogowych, z czego trzy z udziałem pieszych, co podkreśla skalę problemu.
Wypadki na drogach
Na ulicy Wygoda w Jaworznie doszło do nieszczęśliwego wypadku, gdzie trzy pojazdy zderzyły się, a piesza została potrącona na przejściu. 58-letnia kobieta, choć przytomna, doznała urazu nogi. Inny incydent wydarzył się w Brennej, na styku ulic Góreckiej i Łęgowej, gdzie 78-letnia kobieta została potrącona, doznając urazu głowy i wymagała hospitalizacji. Niebezpieczeństwo nie ominęło także Wieprza, gdzie na ul. Żywieckiej przy przystanku autobusowym potrącono 15-letniego chłopca.
Wskazówki dla pieszych i kierowców
W związku z aktualnymi warunkami atmosferycznymi, zarówno piesi, jak i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Piesi powinni pamiętać, że oblodzone chodniki i przejścia dla pieszych są wyjątkowo niebezpieczne. Istotne jest, aby poruszać się wolniej, stawiając krótsze kroki i unikając gwałtownych ruchów. Przed wejściem na przejście dla pieszych warto upewnić się, czy kierowca ma możliwość bezpiecznego zatrzymania pojazdu. Elementy odblaskowe mogą znacząco poprawić widoczność, zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie.
Kierowcy muszą dostosować prędkość do panujących warunków oraz utrzymywać większy odstęp od innych pojazdów. Unikanie gwałtownych manewrów oraz nagłego hamowania jest kluczowe, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych i skrzyżowań. Takie podejście minimalizuje ryzyko wypadków.
Bezpieczeństwo na drogach
Trudne warunki pogodowe wymagają od wszystkich uczestników ruchu drogowego rozwagi, cierpliwości oraz wzajemnego poszanowania. Bezpieczeństwo na drogach jest wspólną odpowiedzialnością i zależy od świadomych decyzji każdego z nas. Ważne jest, aby każdy uczestnik ruchu drogowego podejmował odpowiedzialne decyzje, które mogą zapobiec tragicznym wydarzeniom.
Źródło: facebook.com/SlaskaKWP
