Huta Katowice, będąca najbardziej znaczącym projektem przemysłowym i ekonomicznym z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jest zlokalizowana w Dąbrowie Górniczej w regionie Zagłębia. W grudniu 2024 roku obchodziliśmy 48 rocznicę oddania do użytku tej kolosalnej huty, będącej największym kombinatem metalurgicznym w naszym kraju. To właśnie tam wyprodukowano pierwszą partię surówki.
Prace nad tą imponującą konstrukcją były obserwowane nie tylko przez cały kraj, ale również przez całą Europę, która również miała swój wkład w budowę huty. Stała się ona symbolem epoki Edwarda Gierka. Najlepsze maszyny, urządzenia oraz zespoły inżynierskie z Polski zostały skierowane do pracy nad tym projektem w Zagłębiu. Obecnie Huta Katowice jest integralną częścią ArcelorMittal, największego na świecie koncernu stalowego.
Aby zapewnić nowoczesność całego przedsięwzięcia, wykorzystano sprzęt i urządzenia importowane z różnych zakątków globu, nie tylko z Związku Radzieckiego. Aparaturę kontrolno-pomiarową, sprzęt pomocniczy oraz ciężki sprzęt budowlany sprowadzono z USA, urządzenia dla walcowni średniej i dużej, aglomeracji i stalowni – z Francji, system sterowania wielkiego pieca – ze Szwecji, a wyposażenie laboratoryjne i elektryczne – ze Szwajcarii.
Jednak nie od razu było jasne, że „królowa polskich hut” zostanie zbudowana właśnie na Śląsku. Rozważano również lokalizacje na Pomorzu oraz w Lubelskiem. Ostatecznie decyzję o lokalizacji huty w Zagłębiu zadecydowały koszty związane z transportem materiałów budowlanych na plac budowy oraz gotowych produktów.