Innowacyjny projekt HydroHub zyskuje uznanie na konkursie Kopalnia Startupów w Katowicach

HydroHub, startup zaskakujący swoim innowacyjnym podejściem do problemu utylizacji solanki z wody i możliwością ekstrakcji wodoru, zdobył główną nagrodę w czwartej edycji konkursu Kopalnia Startupów, zorganizowanego przez samorząd miasta Katowice – takie informacje pojawiły się w katowickim magistracie w czwartek.

Kopalnia Startupów jest to pionierskie przedsięwzięcie na skalę regionalną, które zostało w całości skonstruowane i zorganizowane przez lokalny samorząd miejski. Tegoroczna, czwarta już edycja konkursu, przyniosła zwycięstwo projektowi HydroHub, który został nagrodzony kwotą 50 tys. zł oraz dwuletnim pakietem najmu stanowiska pracy w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink – wynika z komunikatu katowickiego magistratu.

Jak opisuje Sebastian Bandycki – przedstawiciel HydroHub, kluczowym założeniem startupu jest unikalne podejście do problemu solanek kopalnianych, które są odprowadzane do Wisły i Odry, stanowiąc poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

„Pomysł naszego zespołu polega na inteligentnym wykorzystaniu solanek pozostałych po procesie demineralizacji. Pracujemy nad technologią, która pozwoli przekształcić ten odpad w wartościowe produkty” – mówi lider projektu.

Na podstawie dostępnej charakterystyki projektu wynika, że opiera się on na specjalistycznym reaktorze chemicznym umożliwiającym produkcję bez konieczności kosztownego odsalania wody. Kluczową innowację stanowi możliwość produkcji soli, wodoru i tlenu z roztworów wodnych o wysokim stężeniu chlorku sodu, bez wydzielania chloru. Dodatkowo, reaktor jest projektowany tak, aby mógł być zasilany odnawialnymi źródłami energii, co otwiera drogę do produkcji ekologicznego wodoru.