24 lipca 2024 r., spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. (GTL S.A.), sfinalizowała kontrakt z wykonawcą robót budowlanych. Umowa dotyczy projektu pt. „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym »Katowice«”. Wyboru tego partnera dokonano po przeprowadzeniu przetargu, a zrealizowanie planu powierzono konsorcjum firm Mostostal Kraków S.A. i Budimex S.A.
Zgodnie z warunkami umowy, na terenie południowo-wschodnim lotniska katowickiego zostaną przeprowadzone prace budowlane. Działania te doprowadzą do stworzenia bocznicy kolejowej, która będzie łączyć Katowice Airport z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 (Tarnowskie Góry – Zawiercie). Kluczowym elementem inwestycji będzie kolejowy front rozładowczy do załadunku towarów oraz paliw, obok którego znajdą się trzy zbiorniki o pojemności 1000 m3 i stanowiska rozładunku autocystern. Dodatkowo, w strefie zastrzeżonej lotniska katowickiego, zostaną zaprojektowane stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych. Całkowite koszty realizacji prac budowlanych związanych z tworzeniem tego węzła przeładunku towarów i paliw wyniosą 144,3 milionów złotych brutto.
Budowany Multimodalny Węzeł Przeładunku Towarów i Paliw będzie służył do przeładunku różnego rodzaju produktów, w tym paliwa lotniczego, a także dostarczania paliwa dla wszelkich statków powietrznych działających na terenie Katowice Airport. To nowoczesne rozwiązanie pozwoli na ograniczenie przewozów drogowych kosztem kolei, co jest zgodne z dążeniem do rozwoju zrównoważonego systemu transportu. Węzeł będzie przystosowany do obsługi alternatywnych paliw (Sustainable Aviation Fuel) celujących w poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, jego konstrukcja umożliwi dwukierunkowe wykorzystanie – cywilne i wojskowe, co gwarantuje stabilność dostaw i ciągłość funkcjonowania w przypadku prowadzenia działań militarnych. Cały projekt ma na celu utworzenie infrastruktury dostępnej dla wszystkich zainteresowanych podmiotów korzystających z usług lotniska, zarówno sektora cywilnego, jak i wojskowego, a także firm działających na terenie regionu.