Rocznie rak piersi dotyka 19 tysięcy kobiet w Polsce: porozmawiajmy o profilaktyce

Każdego roku, blisko 19 tysięcy Polek musi stawić czoło straszliwej wiadomości, że są chore na raka piersi. Specjaliści medyczni nieustannie podkreślają, jak kluczową rolę odgrywa profilaktyka w zapobieganiu tej chorobie. Na całym globie, miesiąc październik jest uznawany jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi.

Odnośnie grup ryzyka, a także symptomów, które mogą świadczyć o chorobie, Paweł Nadrowski prowadzi rozmowę z doktorem habilitowanym Michałem Jarząbem z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Profesor Michał Jarząb, pracujący w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, wyraża swoje zdanie na temat terapii raka piersi w Polsce: „Jeżeli chodzi o sposoby leczenia i dostępność różnych metod terapii w naszym kraju, to z całą pewnością możemy powiedzieć, że jesteśmy na bardzo dobrym poziomie” – ocenia podczas audycji Radia Katowice. Jak zauważa, żaden kraj na terenie cywilizowanej Europy nie oferuje dostępu do absolutnie wszystkich leków onkologicznych. „W Polsce również mamy pewne luki, które jednak sukcesywnie, z roku na rok, staramy się wypełniać. Wydaje się, że jesteśmy w tej kwestii opóźnieni o nie więcej niż rok. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę screening i dostępność szybkiego wykrywania choroby oraz stopień jej zaawansowania, to musimy przyznać, że jesteśmy jeszcze daleko za innymi krajami” – komentuje gość Radia Katowice.

Październik jest uznawany jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Profesor Michał Jarząb podkreśla jednak, że choroby nie mają sezonowości. „Mogą nas spotkać w dowolnym momencie. Dlatego pomysł, aby koncentrować się na rak piersi tylko w październiku, ma na celu przede wszystkim uświadomienie sobie, że powinniśmy być gotowi na ewentualność choroby w każdym czasie. Nie możemy pozwolić, aby choroba nas zaskoczyła. Powinniśmy odwiedzać lekarza, kiedy tylko mamy na to czas” – mówi onkolog w wywiadzie dla Radia Katowice.