GKS Katowice świętuje pierwszy triumf w Ekstraklasie po prawie dwóch dekadach, pokonując Stal Mielec

W drugiej serii spotkań piłkarskiej Ekstraklasy, GKS Katowice triumfował na boisku rywala, pokonując Stal Mielec 1:0. Dla klubu z Górnego Śląska, który po raz ostatni odnosił sukcesy na najwyższym szczeblu polskiej piłki nożnej 19 lat temu, było to pierwsze zwycięstwo w elicie od tamtego czasu.

W pierwszej kolejce tej edycji rozgrywek, GKS Katowice, który w przeszłości dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski (w 1973 i 1976 roku), zanotował remis na boisku Stali Mielec w konfrontacji z Widzewem Łódź, kończąc spotkanie wynikiem 1:1. Niestety, na własnym stadionie drużyna z Katowic nie sprostała drużynie Radomiaka Radom, przegrywając 1:2.

Pomimo braku atrakcyjnych akcji podbramkowych w meczu przeciwko Stali Mielec, GKS Katowice zdołał zdobyć jedną bramkę. Decydujący cios dla drużyny gospodarzy zadał Arkadiusz Jędrych, wykorzystując rzut karny w 31. minucie spotkania. Sędzia podyktował „jedenastkę” za zagranie ręką przez Krystiana Getingera w polu karnym Stali.

Choć Stal Mielec posiadała przewagę na boisku, nie była w stanie pokonać solidnej obrony GKS Katowice. Dobrą okazję do zdobycia gola miała Stal w 51. minucie gry, gdy Ilja Szkurin wyszedł sam na sam z bramkarzem Dawidem Kudłą. Jednak napastnik gospodarzy nie miał wystarczająco dużo czasu, aby dobrze przyjąć piłkę, a strzał został zatrzymany przez bramkarza.

Obaj szkoleniowcy szybko wykorzystali dozwolone przez regulamin zmiany, co mogło stanowić problem dla trenera GKS, Rafała Góraka. W 79. minucie meczu Borja Galan odniósł uraz głowy i musiał opuścić boisko, co spowodowało chwilowe osłabienie drużyny gości. Na szczęście po nałożeniu opatrunku piłkarz wrócił na murawę i kontynuował grę.

Decydująca bramka: Arkadiusz Jędrych (31. minuta – karny)
Sędziował: Łukasz Kuźma z Białegostoku
Liczba widzów: 5 565
Drużyna Stali Mielec: Mateusz Kochalski, Marvin Senger, Mateusz Matras, Bert Esselink, Alvis Jaunzems (zmieniony w 58. minucie na Łukasza Wolsztyńskiego), Maciej Domański, Piotr Wlazło (zmieniony w 70. minucie na Matthew Guillaumier), Koki Hinokio (zmieniony w 75. minucie na Ravve Assayag), Fryderyk Gerbowski (zmieniony w 75. minucie na Mateusza Stępień), Krystian Getinger (zmieniony w 58. minucie na Krzysztofa Wołkowicza), Ilja Szkurin.