Jak wiemy, opalanie stanowi jeden z najprzyjemniejszych sposobów na relaks, podczas którego możemy wpłynąć na poprawę swojego wyglądu bez względu na jego wiek. Jednakże należy mieć na uwadze, że częsta ekspozycja skóry na działanie promieniowania słonecznego może przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry, jakim jest czerniak. Ponadto zbyt długie przebywanie na słońcu grozi poparzeniami słonecznymi, które potrafią być bardzo bolesne. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych konsekwencji opalania należy stosować kremy do opalania posiadające w swym składzie filtr UV.
Najważniejszą rolą kosmetyków do opalania jest intensywna ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV na skórę. Z tego względu kremy do opalania powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne, których stopień ochrony jest określany za pomocą współczynnika SPF. Należy pamiętać, że pomimo stosowanej ochrony, niewskazane jest długotrwałe przebywanie na słońcu. By utrzymać optymalną ochronę przed słońcem preparat ochronny należy powtórnie zaaplikować, zwłaszcza po pływaniu, spoceniu się i wycieraniu ręcznikiem.
Kremy SPF a promieniowanie słoneczne
Kosmetyki do opalania oraz olejki przeciwsłoneczne wzbogacone są o filtr UV, który jest określany za pomocą wskaźnika SPF – z ang. Sun Protection Factor. Na polskim rynku dostępne są kremy do opalania zawierające filtry SPF 15, 30 50 a także 50+. Co one tak naprawdę oznaczają? Należy wiedzieć, że maksymalny czas, przez jaki skóra może być wystawiana na działanie promieni słonecznych bez żadnej ochrony wynosi 20 minut. Filtry do opalania są wskaźnikami tego, o ile dłużej dzięki ich zastosowaniu możemy pozostać na słońcu. Wystarczy podstawowe 20 minut bez ochrony pomnożyć przez wielkość filtra SPF, by przekonać się na jak długo dany preparat przeciwsłoneczny zapewni nam maksymalną ochronę. W przypadku kremu z filtrem SPF 15 będzie to 300 minut. Należy pamiętać również, że panie z jasną karnacją będą wymagać wyższej ochrony niż szatynki i brunetki z uwagi na odmienny fototyp skóry.
Ochrona przeciwsłoneczna – działanie
Poparzenia słoneczne i przebarwienia to problemy skórne, które nie muszą być częścią Twojego urlopu. Wystarczy stosować odpowiednie preparaty na opalanie, które wspierają zatrzymywanie szkodliwego promieniowania. Filtry do opalania posiadają formę fizyczną lub chemiczną. Formę fizyczną budują składniki mineralne jak tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu – tworzą one specjalny film na skórze odbijający promienie słoneczne. Kremy z filtrami chemicznymi pochłaniają promieniowanie UV, a następnie przekształcają je w energię cieplną. Wiele z nas sięga także po krem do opalania brązujący, z którym szybciej można uzyskać wymarzony kolor skóry.