Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek w Katowicach to jeden z najbardziej unikalnych budynków nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Budowla bardzo wyraźnie wyróżnia się spośród całej katowickiej infrastruktury, będąc jedną z najpiękniejszych atrakcji w mieście. Przez lata swojego istnienia Spodek był gospodarzem niezliczonych imprez i gościł wielu różnych artystów – krajowych i zagranicznych.
Koncepcja budowy Spodka narodziła się w latach 50. XX wieku, a za stworzenie projektu odpowiadali Maciej Krasiński i Maciej Gintowt. Ta sama dwójka architektów zaprojektowała również Stadion X-lecia w Warszawie. Spodek to bardzo nietypowy budynek zarówno z punktu widzenia architektury, jak i inżynierii. Ta masywna budowla ma około 130 metrów średnicy i wznosi się na wysokość 33 metrów. Natomiast całość pokrywa olbrzymia kopuła o niebagatelnej wadze liczącej 300 ton!
Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, mieszcząca się przy alei Wojciecha Korfantego w Katowicach, wygląda wspaniale zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Zewnętrzne ściany Spodka zostały ozdobione płytkami z masy żywicznej. Natomiast wnętrze jest niezwykle kreatywnym przykładem rzeźbiarskiego stylu modernistycznego.
Prace nad stworzeniem tego obiektu ruszyły w 1964 r., a całkowity koszt budowy wyniósł około 800 mln zł. Hala w Spodku jest bardzo pojemna i może pomieścić do 11,5 tysiąca osób. Z tego względu bardzo często wykorzystywana jest jako idealne miejsce na rozmaite imprezy masowe, takie jak koncerty, kabarety, spektakle, festiwale, targi, przedstawienia cyrkowe itp.
Wielkie otwarcie i wielkie nazwiska
Wielkie otwarcie Spodka nastąpiło 9 maja 1971 roku, podczas świętowania 50. rocznicy III powstania śląskiego. Wówczas na scenie pojawili się Ewa Decówna, Anna German i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. W kolejnych dekadach swojego istnienia Spodek był miejscem zgromadzeń przywódców państw i partii politycznych, goszcząc m.in. tak słynne osobistości jak Nicolae Ceaușescu, Fidel Castro, czy Leonid Breżniew.
W 1980 roku w Spodku odbył się zjazd Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Krajowej Komisji Porozumiewawczej i Lecha Wałęsy.
Nie można również zapominać o najważniejszych wydarzeniach sportowych i występach artystycznych, jakie miały tutaj miejsce. Z racji tego warto przypomnieć choćby Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 1983, czy Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014. Natomiast spośród największych gwiazd estrady można wymienić takie zespoły jak The Cure, Pearl Jam, Metallica, Def Leppard, czy Marilyn Manson.
Dowiedz się więcej o katowickich atrakcjach.