W poniedziałek, w murach Muzeum Śląskiego odbyło się jedyne w swoim rodzaju spotkanie ekspertów, praktyków i entuzjastów problematyki starzenia się społeczeństwa. To była II Śląska Konferencja pod hasłem „Poczuj, żeby zrozumieć – wyzwania długowieczności”, której głównym celem była wymiana myśli na temat edukacji i doświadczenia jako narzędzi do zrozumienia potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych.
Główna idea konferencji skupiała się na rozbudowywaniu empatii oraz rozwoju umiejętności miękkich nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Na uczestników czekały przeróżne warsztaty edukacyjne dla szkół oraz szkolenia biznesowe, które prowadzone były przez doświadczonych edukatorów. Była to okazja do poznania potrzeb starszych i niepełnosprawnych, co z pewnością pomaga w nawiązywaniu dialogu międzypokoleniowego i przeciwdziała dyskryminacji.
„Starzenie się społeczeństwa to nieodległa rzeczywistość, a młode pokolenie powinno nauczyć się empatii wobec seniorów, dostrzegając problemy, które mogą napotykać na co dzień. Nawet zwykłe schody mogą stanowić dla nich przeszkodę. Powinniśmy nauczyć młodzież, aby była bardziej uważna i uprzedzała potrzeby starszych, na przykład w sklepie” – mówiła Agnieszka Rzepecka, organizatorka wydarzenia i prezeska Stowarzyszenia Mocni Razem.
Przewodnicząca komisji ds. dzieci i młodzieży, Monika Rosa, podkreśliła, że jednym z najbardziej palących problemów seniorów są kwestie finansowe, szczególnie dla osób samotnych lub owdowiałych. Dlatego konieczne jest zapewnienie wsparcia w postaci renty wdowiej.
Również opieka nad osobami starszymi jest ważna. Programy takie jak usługi asystenckie oraz bon senioralny, które są projektowane przez Ministerstwo ds. Polityki Senioralnej, mają na celu pomoc samotnym seniorom w codziennych czynnościach takich jak wizyta u lekarza czy zakupy, a także odciążenie rodziny.