W Katowicach zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu, który trwał do 28 kwietnia. Mieszkańcy zgłosili niemal 500 wniosków, w tym 296 do Budżetu Obywatelskiego i 201 do Zielonego Budżetu. Tegoroczna kwota przeznaczona na te cele wynosi ponad 20 mln złotych. To bardzo cieszące, że mieszkańcy miasta mają szansę decydować o wykorzystaniu tak dużych środków z budżetu miasta.
Jak powiedział Prezydent Miasta – Budżet Obywatelski oraz Zielony Budżet to narzędzia pozwalające mieszkańcom współdecydować o tym, jak zmieniają się nasze Katowice. W ramach samego BO, do tej pory mieszkańcy zdecydowali o wydatkowaniu ponad 145 mln zł na 1140 projektów wybranych w drodze głosowań, a jeśli spojrzymy na zgłaszane projekty, to przez 10 lat było ich łącznie ponad 3,4 tysiąca – przypomina Marcin Krupa– 497 zgłoszonych w tym roku wniosków pokazuje, że katowiczanie doskonale wiedzą, jak korzystać z tych obywatelskich narzędzi kształtowania miasta. Najwięcej projektów lokalnych dotyczy dzielnicy Ligota-Panewniki – 38 zadań, 27 zgłoszono dla Szopienic-Burowca, a 24 dla Kostuchny, natomiast projektów ogólnomiejskich złożono 68 – dodał.
W ramach Budżetu Obywatelskiego złożono 296 wniosków, z czego 39 dotyczyło całego miasta. Najwięcej wniosków o charakterze lokalnym wpłynęło dla Ligoty-Panewnik, gdzie zgłoszono 22 zadania, a po 16 wniosków wpłynęło dla Bogucic oraz Szopienic-Burowca. W tym roku znacznie więcej wniosków skierowanych zostało do Janowa-Nikiszowca. W poprzedniej edycji BO dla tej dzielnicy zgłoszono 6 wniosków, a w tegorocznej, 10. edycji – aż 13.