TOP 3 miejsca, które warto zwiedzić w Katowicach

Katowice kojarzą się powszechnie z typowo przemysłowym krajobrazem. Rzeczywiście, osoby, które nie miały okazji spędzić więcej czasu na Górnym Śląsku mogą sądzić, że miasto ma niewiele do zaoferowania. Okazuje się jednak, że stolica województwa to prawdziwe bogactwo historyczne i kulturowe! Co szczególnie warto zwiedzić w Katowicach? Oto kilka podpowiedzi.

Historia i architektura, czyli doskonała mieszanka na Nikiszowcu

Osiedle Nikiszowiec to punkt, od którego warto zacząć wycieczkę śladami historii górnictwa. To mały obszar we wschodniej części miasta, jednak stanowi miejsce unikatowe w skali całego kraju, a nawet Europy. To najciekawsza dzielnica Katowic. Dlaczego?

Osiedle zostało wybudowane ponad 100 lat temu, dla górników pracujących w kopalni „Giesche” i ich rodzin. Poza budynkami mieszkalnymi, w Nikiszowcu znalazło się miejsce także dla szkoły, sklepów, kościoła, łaźni, komisariatu policji i innych użytecznych obiektów. Przeważa tam miejska zabudowa, składająca się z kamienic nazywanych „familokami”, ale znajdują się też budynki gospodarcze. Na Nikiszowcu można poczuć prawdziwą atmosferę miasta sprzed wieku. Jeśli nie jesteś zmotoryzowany, rozważ tzw. auto na kilometry. Katowice i miejsca takie jak Nikiszowiec będą wówczas o wiele bardziej dostępne.

Park Śląski – nie tylko zielona oaza

Park Śląski mieści się na granicy Katowic i Rzeszowa. To ogromny, miejski teren zielony, który powierzchnią znacznie przewyższa nawet nowojorski Central Park. Na 620 ha mieści się zoo, wesołe miasteczko czy Planetarium Śląskie. Poza tym park został urządzony jako miejska oaza zieleni, gdzie nie brakuje także typowo leśnych zaułków. Turyści i mieszkańcy mogą tam wypocząć nad brzegiem jednego z wielu stawów i strumyków lub w cieniu drzew. Nie brakuje długich alejek spacerowych i tras rowerowych.

Katowicki Spodek

To niemal architektoniczna ikona całego miasta. Katowicki Spodek to jedna z najbardziej oryginalnych hal sportowo-widowiskowych w kraju. Znajduje się w centrum Katowic, a zaokrąglona bryła rzeczywiście przypomina latający spodek, jaki można zobaczyć w produkcjach z gatunku science fiction.

Halę otwarto w 1971 roku. Obecnie odbywają się tutaj największe wydarzenia sportowe i kulturalne. Koncertowała tu np. Tina Turner, Genesis czy Elton John. Spodek widział już też niejedne igrzyska sportowe. Warto go zaliczyć, przynajmniej z zewnątrz, podczas zwiedzania stolicy Górnego Śląska.