Podczas spotkania, które odbyło się w piątek, przedstawiciele Kandydatów Katowice 2050 formalnie zobowiązali się do niewchodzenia w relacje zatrudnienia z miejskimi firmami, pod warunkiem, że zdobędą mandaty radnych miasta. Zwrócili uwagę na praktyki obecnej administracji miasta, która zatrudnia radnych na kluczowych pozycjach w miejskich spółkach.
Szymon Danielczyk z Polski 2050 został przytoczony w komunikacie prasowym, mówiąc o swojej nadziei na inaugurację nowego podejścia do polityki zatrudnienia w miejskich spółkach przez władze miasta Katowice. Wyraził on chęć wprowadzenia zmiany, która stanowiłaby nowe otwarcie dla przyszłościowych działań.
Danielczyk podkreślił również, że aktualne zarządzanie miasta obejmuje zatrudnianie radnych na czołowych stanowiskach w miejskich firmach. Wskazał konkretnie na członków Forum Samorządowego oraz Marcin Krupę, którzy jednocześnie pełnią funkcje dyrektorskie lub kierownicze. Na liście osób wymienionych podczas konferencji znaleźli się: dyrektor miejskiego basenu w dzielnicy Burowiec, Tomasz Szpyrka, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Damian Stępień i dyrektor Katowickiej Agencji Wydawniczej, Adam Skowron.
Koalicja Wyborcza Wyborców Katowice 2050 wydała oświadczenie, w którym jednoznacznie sprzeciwia się zatrudnianiu radnych miejskich w spółkach miejskich, stosując partyjny klucz. Zdaniem stowarzyszenia, zatrudnianie powinno być oparte na predyspozycjach i kompetencjach kandydata, umożliwiając transparentny rozwój miasta we współpracy ze stroną społeczną i ekspercką.