Odnowa pamięci kapitana Henryka Kalemby na katowickim skwerze

Na skwerze noszącym nazwę kapitana Henryka Kalemby, położonym przy ulicy Dębowej, odsłonięto pamiątkową tablicę dedykowaną temu wybitnemu człowiekowi. To miejsce teraz nie tylko nosi jego imię, ale także przypomina o jego dorobku i zasługach za pomocą nowego elementu – tablicy upamiętniającej. Wydarzenie to miało szczególnie podniosły charakter i było starannie przygotowane.

Ceremonii odsłonięcia tablicy przewodniczył Marek Wolski, aktujący na stanowisku przewodniczącego Rady Dzielnicy nr 10 Katowice-Dąb. Wolski, jako osoba będąca na czele lokalnej społeczności, odpowiednio nadawał ton uroczystości.

Udział w tym ważnym wydarzeniu wzięli również tacy goście, jak prezydent Katowic Marcin Krupa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Jan Kwaśniewicz czy członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Katarzyna Grześkowiak. Była to okazja do spotkania różnych środowisk związanych z upamiętnianiem historii i dziedzictwem narodowym.

Mogliśmy tam również spotkać proboszcza parafii pod wezwaniem św. męczenników Jana i Pawła księdza Adama Wyciska oraz radnych miejskich i dzielnicowych. Wśród obecnych byli również przedstawiciele szkół i przedszkoli, co podkreślało edukacyjny aspekt wydarzenia.

Dopełnieniem uroczystości było zapewnienie oprawy muzycznej przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ich występ dodał ceremonii jeszcze więcej rangi, a jednocześnie podkreślił związki kapitana Kalemby z policją.