rajd śląska

Rajdowy weekend w Katowicach

Zbliża się nie lada gratka dla fanów sportowej motoryzacji. Ponad setka samochodów rajdowych – od współczesnych po historyczne i widowiskowe pokazy prędkości tych maszyn. To wszystko już w weekend 10-11 września podczas tegorocznego Rajdu Śląska.

Podobnie jak w poprzednich latach w Rajdzie Śląska wezmą udział uczestnicy ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Podczas wydarzenia kibice będą mogli zobaczyć jedne z najdroższych i najszybszych samochodów sportowych, jakimi można się ścigać w Polsce. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia samochodów rajdowych sprzed lat, np.: Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy Trabant 601.

Rajd Śląska to bardzo atrakcyjne wydarzenie sportowe, prestiżowe dla zawodników i niezwykle widowiskowe dla kibiców. Możemy oglądać najlepsze ekipy z mocną międzynarodową obsadą. To impreza, która mocno zapisała się w kalendarzu sportowym. Mamy piątą edycję, czyli świętujemy jej mały jubileusz. Dosłownie, iście w rajdowym tempie zyskała sobie wielu sympatyków. Przyciąga wielbicieli tej dyscypliny sportu z całej Polski – mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Finał na Stadionie Śląskim

Piąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w centrum Katowic, na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W piątek, 10 września o godz. 18:00 odbędzie się tam uroczyste otwarcie, a kibice będą mogli spotkać się z zawodnikami i zobaczyć wszystkie startujące samochody. Baza wyścigów będzie zlokalizowana na Stadionie Śląskim, gdzie organizatorzy przygotują park serwisowy. Przy stadionie odbędzie się także zakończenie zawodów  i wręczenie pucharów Rajdu Śląska dla najlepszych zespołów.

W tym roku na Stadionie Śląskim przygotowano również odcinek specjalny Rajdu Śląska – nosi nazwę Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich i to na nim właśnie o godz. 20:00 będą ścigać się rajdowcy i prezentować swoje umiejętności w kręceniu beczek czy w poślizgu kontrolowanym.

W sobotę osiem odcinków rajdowych!

Na sobotę organizatorzy zaplanowali dla kierowców przejazd przez osiem odcinków specjalnych. Uczestnicy rajdu wyruszą o godzinie 8:00 z miejscowości Wyry, pojawią się następnie w Bestwinie, Chybiu i Jastrzębiu Zdroju. Po tym przejeździe kierowcy wrócą na Stadion Śląski, by zrobić przerwę na serwis. W drugiej części rajdu samochody rajdowców zobaczymy w centrum Katowic, a później ponownie w powyższych miejscowościach.

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako dodatkowo punktowany Power Stage. Pięć najszybszych załóg na tym oesie zdobędzie kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Harmonogram Rajdu Śląska 2021 – 5. runda ProfiAuto RSMP 2021

Piątek, 10 września

 • 11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
 • 18:00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
 • 20:00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września

 • 8:00 – OS 2: Wyry (6,05 km)
 • 9:00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 9:55 – OS 4: Chybie (24,02 km)
 • 10:55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
 • 12:37 – Serwis – 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
 • 13:30 – OS 6: Katowice (1,5 km)
 • 14:50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 15:45 – OS 8: Chybie (24,02 km)
 • 16:45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
 • 18:30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)