Podjęto ponowne starania w Katowicach w kierunku refundacji zapłodnienia pozaustrojowego, powszechnie znanego jako in vitro. Zainicjowane zostały plany utworzenia specjalistycznego zespołu po tym, jak grupa radnych podjęła działania w kwestii stworzenia programu refundacyjnego skierowanego na leczenie niepłodności.
Problem finansowania metod in vitro wraca na pierwszy plan w Katowicach, głównie dzięki działaniom Koalicji Obywatelskiej. Jest to miejsce, gdzie ta koalicja ma możliwość wprowadzenia samorządowych programów pomocy dla osób borykających się z problemem niepłodności. Niedawno podobny program został uruchomiony na szczeblu wojewódzkim, a teraz członkowie Koalicji Obywatelskiej starają się o jego realizację również na szczeblu katowickim.
Według statystyk, problem niepłodności dotyka od 15 do 20 procent par w wieku prokreacyjnym w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje go jako chorobę cywilizacyjną. W latach 2013-2016 działał Narodowy Program Leczenia Niepłodności metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Dzięki temu, w ramach programu ministerialnego, zapomocą in vitro udało się leczyć niepłodność ponad 17 tysiącom par, co zaowocowało narodzinami ponad 22 tysięcy dzieci. Powyższe statystyki potwierdzają ogromne zapotrzebowanie społeczeństwa na programy zdrowotne ukierunkowane na walkę z niepłodnością.