Nieocenione osiągnięcia Teatru Ubogich, działającego pod egidą Wspólnoty Dobrego Pasterza w Katowicach, przybierają na sile. Po znakomicie przyjętych przez publiczność inscenizacjach „Bracia” w reżyserii Wojciecha Mierkułowa oraz adaptacji dzieła Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”, teatr gorliwie przystępuje do realizacji kolejnego projektu. W najbliższym czasie planowane jest wystawienie sztuki pod tytułem „Jezus z Nazaretu”. Już teraz rozpoczęły się pierwsze etapy przygotowań, w tym pierwsze próby, które wyznaczają początek procesu twórczego.
Aktywność Teatru Ubogich nie ogranicza się jedynie do roli artystycznej. Stanowi on również istotne narzędzie w procesie budowania poczucia własnej wartości i umożliwia odkrywanie ukrytych talentów. Niezwykle ważnym aspektem jest także kreowanie więzi społecznych, co ma kluczowe znaczenie dla integracji i budowania świadomości społecznej.
Historia Wspólnoty Dobrego Pasterza, z którą ściśle związany jest teatr, sięga niemal trzydziestu lat wstecz. Wspólnota powstała przy archidiecezji katowickiej, a jej twórcami byli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Oficjalne działania rozpoczęły się z chwilą wydania dekretu przez abp. Damiana Zimonia w grudniu 1993 roku, kiedy to wspólnota zaczęła działać jako publiczne stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego. Działania tej organizacji skierowane są do osób ubogich, bezdomnych oraz uzależnionych. Obecnym duszpasterzem wspólnoty jest o. Andrzej Kordek OMI.