Pionierski zabieg TAVI, wykorzystujący specjalnie utrwaloną zastawkę biologiczną, został przeprowadzony po raz pierwszy w Polsce przez doświadczonych kardiochirurgów z Górnośląskiego Centrum Medycznego. Wg ekspertów, nowatorskie podejście do tego rodzaju operacji może znacząco zwiększyć żywotność protez zastawkowych pochodzenia biologicznego.
Zabieg TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), podczas którego użyto unikalnej utrwalonej zastawki biologicznej, wykonano na 58-letnim pacjencie Krzysztofie Taranowskim. To historyczna chwila dla polskiej medycyny, ponieważ była to premiera tej technologii w naszym kraju. Operacja została przeprowadzona przez wykwalifikowany zespół Górnośląskiego Centrum Medycznego.
Niezwykle istotnym elementem procedury była proteza zastawkowa, skonstruowana z materiału biologicznego. Surowiec do jej produkcji pochodził z osierdzia wołowego. Płatki zastawki przeszły innowacyjny proces konserwacji, co znacząco zminimalizowało ryzyko degeneracji a tym samym przedłużyło żywotność zastawki. To nowatorskie rozwiązanie ma potencjał do dalszego zwiększania skuteczności zabiegów TAVI w Polsce i na świecie.