europejski tydzień mobilności

22 września Dniem Bez Samochodu

Katowice włączają się w obchody Metropolitalnego Tygodnia Mobilności. 22 września, czyli w Dniu Bez Samochodu  w całej Metropolii obowiązywać będą darmowe przejazdy komunikacją miejską i rowerami miejskimi w Katowicach. Na zainteresowanych czekają także kameralne koncerty na Parklecie Teatralna 4 i przystankach.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania, którą w 2002 roku zapoczątkowała Komisja Europejska. Odbywa się corocznie w dniach 16-22 września. Ma ona zachęcić mieszkańców do wybierania ekologicznych środków transportu.

Bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców

W Dniu Bez Samochodu, podobnie jak w wielu innych miastach na świecie, w całej Metropolii GZM kierowcy będą zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej. Warunkiem jest posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. W Katowicach będzie też można w tym dniu skorzystać z miejskich rowerów za darmo lub wziąć udział w warsztatach z bezpiecznej jazdy na e-hulajnogach na katowickim Rynku.

Podczas obchodów Tygodni Mobliności miejski Parklet stanie się sceną dla mini koncertów. Zagrają tam orkiestra dęta i duet Łukasz Balczarek & Krzysztof Kulbicki, autorzy hymnu obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku powstanie również teledysk do ich utworu, którego premiera odbędzie się po zakończeniu Metropolitalnego Tygodnia Mobilności. Z kolei o godz. 12.00 z Parkletu Teatralna 4 odegrany zostanie katowicki hejnał.

Program na 22 września

RYNEK

12:00 – 15:30  Śmigaj Bezpiecznie! – bezpłatne warsztaty z bezpiecznej jazdy na e-hulajnogach z firmą Bolt

CENTRUM PRZESIADKOWE BRYNÓW

7:00 – 8:00 Poczęstuj się poranną kawą i porozmawiaj na temat transportu publicznego w ramach kampanii „Zmień ego na eko”

CAŁY DZIEŃ:

PARKLET TEATRALNA 4

10:00 – 12:00 Instytut Korfantego we współpracy z Urzędem Miasta;

  • orkiestra dęta o każdej pełnej godzinie między 10:00 a 12:00 przemaszeruje między Parkletem Teatralna 4, a przystankami komunikacji publicznej przy Rynku i ul. Warszawskiej. O godz. 12:00 na Parklecie zagra hejnał miasta,
  • kawiarenka dyskusyjna na Parklecie, która będzie transmitowana online,
  • cykl rozmów wokół tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem.