Zwiedzając Katowice, na naszej trasie powinien pojawić się także Pomnik Powstańców Śląskich, który reprezentuje jedne z najważniejszych wydarzeń historycznych, jakie rozegrały się na obszarze Śląska. Ta masywna rzeźba mieści się przy al. Wojciecha Korfantego w Katowicach i nigdy nie narzeka na brak zainteresowania ze strony turystów i pasjonatów polskiej historii.
Warto zaznaczyć, że rzeźba uważana jest za największy i najcięższy obiekt tego typu w kraju. Odsłonięty w 1967 roku Pomnik Powstańców Śląskich został zaprojektowany przez dwóch wybitnych artystów – pierwszym był prof. Grzegorz Zemła, a drugim Wojciech Zabłocki. I to właśnie Zabłockiemu pomnik zawdzięcza swoje charakterystyczne skrzydła.
Symbol walecznego ducha narodu polskiego
Obiekt usytuowany jest na dawnym cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej, który w 1945 roku został ekshumowany i przeniesiony do Parku Kościuszki w Katowicach. Unikalne skrzydła pomnika są upamiętnieniem istotnych wydarzeń, a każde z nich reprezentuje jedno z powstań śląskich, jakie wybuchły w 1919, 1920 i 1921 roku. Jest to symbol poświęcenia i trudnej drogi do wolności bohaterów walczących o wolność narodu polskiego.
Należy też dorzucić, iż, pomimo tego, że Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach odlano w Zakładach Urządzeń Technicznych w Gliwicach, został ufundowany przez mieszkańców Warszawy. Dzisiaj pręży się dumnie w jednym z najbardziej charakterystycznych lokacji w Katowicach, obok innych znanych obiektów, takich jak Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” i rondo gen. Jerzego Ziętka.