Kilkanaście dni temu odbyły się uroczyste obchody III Powstania Śląskiego w katowickim Parku Powstańców Śląskich. Udział w wydarzeniu wziął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, chcąc upamiętnić osoby walczące w każdym z trzech powstań przeciwko Niemcom tuż po I Wojnie Światowej. Poniżej przedstawiamy garść informacji o tych ważnych dla Śląska wydarzeniach.
Historia Powstań Śląskich
Czas po I Wojnie Światowej nie był łatwy, chociaż najgorsze miało dopiero nadejść. W trakcie, gdy reszta Polski oddawała się raczej pozytywnym nastrojom, na Śląsku trwały konflikty między Ślązakami a Niemcami spowodowany zmianą granic. Mieszkańcy Wielkopolski chcieli być częścią Polski tak jak przed zaborami. Z kolei Niemcy nie chcieli oddać ziem. W efekcie sytuacja gospodarcza i polityczna w regionie była dramatyczna. To skłoniło ludzi do zorganizowania powstania.
I Powstanie Śląskie rozpoczęło się w sierpniu 1919 roku pod dowództwem Alfonsa Zgrzebnioka. Przyczyn było wiele, między innymi Masakra w Mysłowicach, czy aresztowanie członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Rozpoczęte 16 sierpnia powstanie trwało 8 dni, po czym zostało stłumione przez niemieckich wojskowych.
II Powstanie Śląskie wybuchło rok później, również w sierpniu. Była to odpowiedź na terror, jaki Ślązakom nieustannie zapewniali Niemcy. Tym razem mieszkańcy Wielkopolski wywalczyli dostęp do administracji i zlikwidowali niemiecką policję Sipo. Powstanie nie zostało stłumione przez Niemców. Walki zakończono z powodu apelu Komisji Międzysojuszniczej. Drugiemu powstaniu na Śląsku również przewodniczył Alfons Zgrzebiok.
W III Powstaniu Śląskim przewodniczył już Wojciech Korfanty. Te walki zapisały się w pamięci rodaków najbardziej. Przyczyną powstania były niepomyślne wyniki głosowania, które zdecydowały o przyłączeniu Górnego Śląska do Niemiec. Zastanawiacie się pewnie, o jakie głosowanie chodzi. Słynny Traktat Wersalski, którego celem było ustanowienie porządku na świecie po I Wojnie Światowej, jest odpowiedzią. Podczas spotkania zdecydowano, że o tym, gdzie będzie należał Górny Śląsk, zdecydują jego mieszkańcy.
Do powstania doszło na początku maja 1921 roku. Noc 2 maja była początkiem bardzo krwawych walk między Polakami i Niemcami. Walk nie wygrała żadna ze stron, ale samo powstanie zakończyło się z korzyścią dla Polaków. Do ziem polskich dołączono wartościowe tereny Śląska, przede wszystkim te przemysłowe.
Historia Powstańców Śląskich we współczesnych Katowicach
To właśnie w Katowicach toczyły się jedne z najkrwawszych walk podczas III Powstania Śląskiego. Niewątpliwy sukces i poświęcenie Powstańców Śląskich nie zostały zapomniane. Znając historię powstań na Śląsku nietrudno zrozumieć, dlaczego tak wiele miejsc, muzeów i wystaw nawiązuje właśnie do wydarzeń z 1919, 1920 i 1921 roku.