Polacy zachęcani do szczepień przeciwko Covid-19

Wciąż jesteśmy przed czwartą falą koronawirusa, o której wiele się ostatnio mówi. Europa zwiększa obostrzenia i wiele wskazuje na to, że w Polsce również czekają nas kolejne restrykcje. Dostępny jest również optymistyczny scenariusz, który zakłada, że większość Polaków zaszczepi się przeciwko Covid-19, dzięki czemu Polska uniknie powrotu do surowych obostrzeń.

Szczepionka największą szansą na walkę z wariantem Delta

Przyjęcie pełnego szczepienia przeciwko groźnemu wirusowi chroni także przed groźnym wariantem Delta, który jest obecnie najbardziej niebezpieczną mutacją koronawirusa. Wariant Delta wyparł już poprzednie wersje choroby i obecnie odpowiada za ponad 90% wszystkich zachorowań. Dzięki szczepionce mamy szansę ochronić się przed tym wirusem. Jak wynika z badań, osoby zaszczepione nie chorują na koronawirusa lub przechodzą chorobę bardzo łagodnie.

Każda osoba zaszczepiona w pewien sposób zatrzymuje rozprzestrzenianie się koronawirusa, ponieważ ten, kto nie złapie choroby, nie zaraża dalej. W ten sposób możliwe jest stworzenie zbiorowej odporności. W tym celu potrzeba jednak, by zaszczepiła się większość społeczeństwa. A kiedy poluzowano obostrzenia, zainteresowanie szczepionkami spadło. W związku z tym eksperci ponownie starają się zachęcić Polaków do szczepień.

Istotnie, osoby zaszczepione mogą liczyć na szereg korzyści, poza tymi zdrowotnymi. Zaszczepieni nie są uwzględniani w limitach w przypadku imprez, czy innych publicznych zgromadzeń. Takie osoby mogą również w miarę swobodnie podróżować.

Bezpłatne szczepienia dla każdego

W Polsce szczepionki nadal są bezpłatne i każdy po ukończeniu pełnoletności może się po taką szczepionkę zgłosić. Wystarczy, że skontaktujesz się w tym celu z lekarzem rodzinnym lub zarejestrujesz się na stronie pacjent.gov.pl. Szczepionki mogą przyjmować również dzieci, jednak w tym przypadku wymagane jest skierowanie od lekarza.