Montaż i użytkowanie rolet – czego unikać?

Funkcjonalne, praktyczne i estetyczne rolety to szczególny element wystroju i wyposażenia wnętrza, który nie tylko zapewnia nam odpowiednią ochronę przed nadmierną ilością światła i nie tylko gwarantuje prywatność, ale i nierzadko stanowi gustowną i atrakcyjną część aranżacji okiennej.

Aby tak było, konieczne jest nie tylko umiejętne zamontowanie rolet okiennych, ale i ich właściwe użytkowanie. Być może nie jest to wyzwanie lub zadanie nie do wykonania, jednak mimo wszystko wciąż wielu z nas zdarza się popełniać podstawowe błędy – zarówno na etapie montażu rolet, jak i w późniejszym ich użytkowaniu. Na co uważać i czego unikać, aby móc cieszyć się atrakcyjnymi i funkcjonalnymi roletami okiennymi?

Właściwe montaż i użytkowanie: dlaczego są tak ważne?

Dlaczego tak ważne jest, aby już na etapie montowania rolety, zwracać szczególną uwagę na prawidłowość i staranność każdego z wykonywanych kroków? Nieumiejętnie zamontowana roleta przede wszystkim może nie spełniać swoich funkcji. Nie będzie więc skutecznie chronić nas przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów, nie osłoni domowników przed zbyt dużą ilością światła i nie pozwoli na obniżenie temperatury w domu lub mieszkaniu.

Niedokładne lub zbyt słabe przytwierdzenie rolety do okna może skutkować jej niestabilnością, a co za tym idzie także efektywności. Z kolei nieumiejętnie i zbyt inwazyjnie przytwierdzona osłona może uszkodzić ramę okienną lub sąsiadującą z szybą ścianę. Tak czy inaczej, może to mieć negatywny wpływ zarówno na wygląd okna i jego najbliższego otoczenia, jak i ich konstrukcję oraz trwałość.

Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku niewłaściwego użytkowania rolety okiennej. Powielanie błędów podczas codziennego odsłaniania i zasłaniania osłony albo jej konserwacji, będzie skutkować o wiele krótszą żywotnością rolety oraz utratą jej funkcjonalności i pierwotnego wyglądu.

Montaż rolety: najczęstsze błędy

Do samodzielnego montażu rolet okiennych warto podejść świadomie i uważnie. Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować sobie miejsce oraz zadbać o to, aby mieć pod ręką wszystkie najważniejsze i potrzebne do montażu narzędzia i akcesoria. Bardzo ważne będzie tu przede wszystkim staranne wymierzenie wszystkich odległości oraz dokładne ich zaznaczenie.

Najczęściej już na tym etapie popełniamy błędy, których konsekwencje można zauważyć w niedokładnym i niesatysfakcjonującym efekcie montażu. To przede wszystkim niedokładne wymierzenie szerokości okna lub wnęki okiennej oraz nieumiejętne dopasowanie wymiarów modelu do okna. Ponadto do najczęściej popełnianych błędów przy montażu rolet zalicza się:

  • niedopasowanie sposobu montażu do modelu rolety,
  • niezachowanie właściwej wysokości montażu,
  • zamontowanie rolety w sposób, który uniemożliwia lub utrudnia otwieranie okna,
  • używanie złej jakości narzędzi, które mogą uszkodzić roletę lub okno.

Pamiętajmy, że bardzo ważny jest również sam wybór odpowiedniej rolety, nie tylko dobrze dopasowanej szerokością i długością do naszego okna, ale i wyróżniającej się wysoką jakością wykonania. Wysokogatunkowe rolety to większa gwarancja zarówno satysfakcji, jak i ich trwałości, estetycznego wyglądu i długiej żywotności.

Użytkowanie i pielęgnacja rolet – jakie błędy popełniamy?

Montaż rolety okiennej przebiegł pomyślnie i możemy już swobodnie korzystać z wszystkich jej funkcji. Jednak pamiętajmy, że także używając na co dzień naszych osłon okiennych, powinniśmy starać się zgodnie z ich przeznaczeniem. W przeciwnym razie nawet najlepiej zamontowana roleta może się zużyć. Jednym z podstawowych błędów popełnianych przy użytkowaniu rolet jest ich niewłaściwe rozwijanie i zwijanie, a dokładnie:

  • składanie i rozkładanie rolety ze zbyt dużą siłą lub zbyt szybko,
  • nierówne składanie materiału na szpulę lub do kasety,
  • szarpanie za materiał rolety, by ją rozwinąć.

Na żywotność rolety negatywnie może wpłynąć także niedopasowanie rodzaju mechanizmu sterującego, w jaki jest wyposażona do sposobu użytkowania. Mowa tu o ręcznym wyciąganiu lub zwijaniu rolety sterowanej specjalnym sznurkiem oraz o samodzielnym zwijaniu rolety, która jest wyposażona w automatyczny zdalnie sterowany mechanizm.

Rolety do okien to elementy wyposażenia wnętrz, które nierzadko są używane codzienne lub kilka razy dziennie. Co więcej, bywają także narażone na zabrudzenia i działanie wilgoci lub osadzanie się kurzu albo tłuszczu na ich powierzchni. Bardzo ważna jest więc właściwa ochrona i pielęgnacja powierzchni rolet, by jak najdłużej zachowały swój pierwotny estetyczny wygląd.

Czego powinniśmy unikać, dbając o nasze rolety? Przede wszystkim nieodpowiedniego dopasowania sposobu czyszczenia rolety do jej rodzaju oraz materiału, z którego zostały wykonane.

Klasyczne rolety, najczęściej powstają z syntetycznego tworzywa, które należy czyścić wyłącznie, używając suchej lub lekko zwilżonej ściereczki albo miękkiej gąbki. Niewskazane jest intensywne szorowanie ich powierzchni, moczenie całych rolet lub mycie ich mocnymi detergentami.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rolet rzymskich, które najczęściej są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Ten szczególny rodzaj osłon okiennych możemy z powodzeniem ściągnąć i wyprać w pralce, pozbywając się powstałych na ich powierzchni plam.

Unikając najczęściej powielanych błędów w montażu, użytkowaniu i pielęgnacji rolet, zapewniamy sobie możliwość długiego ich używania bez większego problemu lub uszkodzeń.