Abp Adrian Galbas objął archidiecezję katowicką podczas uroczystego ingresu

17 czerwca bieżącego roku, o godzinie 11:00, abp Adrian Galbas SAC został wprowadzony do katedry Chrystusa Króla w Katowicach podczas mszy św., która była transmitowana na antenach TVP3, TV Trwam, Radia eM oraz Polskiego Radia Katowice.

31 maja tego roku, Nuncjatura Apostolska w stolicy Polski poinformowała o decyzji papieża Franciszka dotyczącej zaakceptowania rezygnacji abp. Wiktora Skworca z funkcji biskupa diecezjalnego archidiecezji katowickiej. Powodem takiej decyzji byłe osiągnięcie przez abp. Skworca wieku emerytalnego. Wcześniejsze postanowienie papieża wyznaczyło abp. Adriana Galbasa SAC jako następcę, który od grudnia 2021 roku sprawował rolę koadiutora w archidiecezji katowickiej.

W swoim przemówieniu skierowanym do diecezjan, nowy arcybiskup katowicki zaznaczył, że dzień jego objęcia archidiecezji przypada na święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Abp Galbas nazwał ten dzień świętem „wyjścia”. Maryja, po przyjęciu misji z rąk Boga podczas Zwiastowania, udała się w trudną podróż, aby opowiadać innym o cudownych doświadczeniach, które przeżyła. Abp Galbas przywołał także historię Maryi uczącej innych o Bogu, którego poznała i którego miłość obdarzyła ją niezwykłymi łaskami oraz słuchającej opowieści o działaniu Boga w życiu innych osób.