Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej powstaje w Katowicach

Przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymańskiego powstaje Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej.

Prace budowlane idą w dobrym kierunku i zbliżają się do zakończenia pierwszego etapu inwestycji. Budynek, a zwłaszcza sala sceniczna, przeznaczona jest na przedstawienia operowe i taneczne. Inwestycja jest realizowana etapami i ma zostać oddana do użytku w 2025 roku. Koszt budowy i wyposażenia obiektu szacowany jest na 115 mln zł.

 „Będzie to budynek przeznaczony przede wszystkim na sztuki sceniczne, a więc dla opery, dramatu i tańca. Sala, która powstanie w tym budynku stworzy doskonałe warunki do prezentacji operowych i spektakli tanecznych. To jeden z naszych najnowszych punktów działalności i najnowszy kierunek” – mówił podczas inauguracji budowy prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.

Miasto przekazało uczelni grunt między zabytkowymi budynkami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz torami kolejowymi. Prace przygotowawcze rozpoczęto w połowie kwietnia 2022 r., a oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło miesiąc później, 20 czerwca. Do podpisania Ustawy Zasadniczej i stworzenia podstaw jej budowy byli m.in. wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki tej inwestycji w Katowicach powstanie nowa sala operowa z orkiestrą.