Apel posłów PiS o budowę nowej drogi startowej w porcie lotniczym Katowice

Grupa parlamentarzystów reprezentujących partię Prawo i Sprawiedliwość z województwa śląskiego zwróciła się do Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, rządzącego portem lotniczym w Katowicach, z prośbą o przystąpienie do prac nad budową nowej drogi startowej. Decyzja ta ma zapoczątkować analizy powiązane z tym projektem.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na katowickim lotnisku w piątek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, poseł Jerzy Polaczek, poinformował o inicjatywie głosowanej przez posłów. Planuje kontynuację działań mających na celu rozbudowę infrastruktury portowej, włączając w to budowę drugiej drogi startowej do 2030 r.

Ze względu na rosnącą liczbę pasażerów korzystających z usług lotniska, liczba operacji startowych i lądowania również wykazuje trend wzrostowy. W roku 2022 przeprowadzono ponad 40 tysięcy takich operacji. Przewiduje się, że ta liczba podwoi się do roku 2038.

W związku z tymi prognozami, poseł Polaczek zainicjował 28 lipca bieżącego roku stanowisko dotyczące ekspansji infrastruktury liniowej portu. Stanowisko to, poparte przez 18 posłów partii PiS w regionie, zwraca uwagę na konieczność włączenia budowy nowej drogi startowej do strategicznych planów rozwoju portu.