katowice-mariacka

Atrakcje Katowic: Ulica Mariacka

Katowice to jedno z największych miast na Śląsku, które doskonale wie, jak zapewnić odwiedzającym fantastyczne chwile i niezapomniane wrażenia. Jedną z największych atrakcji w tym mieście jest ulica Mariacka – główna ulica Katowic. Mieści się zaledwie pięć minut spacerkiem od rynku i stanowi przepiękną dekorację okolicy.

Najlepiej myśleć o ulicy Mariackiej jako alei wypełnionej klubami, barami, kawiarniami i restauracjami. Za dnia Mariacka jest bardzo żywą ulicą, przez którą przemierzają liczni mieszkańcy Katowic. Jednakże, w porównaniu do pory nocnej w dzień i tak panuje tutaj dość duży spokój.

Z kolei po zachodzie słońca ulica Mariacka staje się wylęgarnią imprezowiczów i wszystkich miłośników nocnego życia. Latem nie brakuje tutaj ogródków piwnych. A w zimie, pomimo chłodu i mrozu, ludzie wciąż odwiedzają te przybytki, aby napić się czegoś rozgrzewającego.

Ulica Mariacka powstała w 1875 roku i ma długość 378 m. Rozciąga się na trzy przecznice przed kościołem Mariackim, od którego wzięła się także obecna nazwa ulicy. Z kolei pierwotna nazwa ulicy brzmiała Holtzestraße – na cześć lokalnego lekarza, męża stanu i współzałożyciela miasta Richarda Holtze.

Nazwa została zmieniona na ulicę Mariacką po I wojnie światowej, gdy Katowice zostały włączone do Polski. Wyjątkiem jest krótki okres podczas II wojny światowej, gdy Mariacka ponownie została ochrzczona nazwiskiem Holtze.

A jeżeli szukasz najlepszego miejsca, gdzie możesz dowiedzieć się, jakie są najlepsze atrakcje i zabytki na Śląsku, zapraszamy na stronę www.wklobucku.pl.

Totalna rewitalizacja ulicy Mariackiej w 2008 roku

W przeszłości na ulicy Mariackiej znajdowały się ponure budynki, a po jej obu stronach zaparkowane były samochody. Co więcej, ulica była zaśmiecona klubami ze striptizem i wątpliwymi salonami masażu. Wszystko całkowicie się zmieniło w 2008 roku, gdy Mariacka została całkowicie przekształcona z obskurnej ulicy bocznej w ulicę główną dla pieszych, którą jest dzisiaj.

Wraz z rewitalizacją ulicy Mariackiej pojawiły się nowe latarnie i ławki oraz bardziej nowoczesny i estetyczny wygląd, dzięki czemu zaczęła przyciągać mieszkańców z wyższych sfer.

Warto też zaznaczyć, że niektóre osoby nadal narzekają, że tak duża liczba tanich barów na tak krótkim odcinku wpływa na ogólną atmosferę ulicy. Jednak prawda jest taka, że ​​Mariacka to ulica o dwóch skrajnościach. Część zachodnia – od ul. Mielęckiego – obfituje w bary i kluby nocne. Aczkolwiek, im bliżej kościoła, tym atmosfera stopniowo się zmienia. Zaczynają królować ładniejsze restauracje i kawiarnie, które zapewniają spokojniejsze i przyjemniejsze doznania.