Cztery osoby oskarżone o pranie 150 mln zł i próbę wyłudzenia 28 mln zł

W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez śląską policję, cztery osoby zostały postawione w stan oskarżenia za udział w tak zwanej „karuzeli podatkowej”. Osoby te są podejrzane o pranie brudnych pieniędzy na kwotę przekraczającą 150 milionów złotych, a także wyłudzanie lub próby wyłudzania co najmniej 28 milionów złotych. Schemat działania tej grupy przestępczej został rozbity w latach 2013-2014.

Grupa działała, wystawiając nieprawdziwe faktury, których treść odnosiła się do handlu wyrobami stalowymi pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Na podstawie tych fikcyjnych dokumentów, członkowie grupy uzyskiwali nienależne zwroty VAT.

Informacja o zakończeniu śledztwa dotyczącego tej sprawy oraz skierowaniu do sądu aktu oskarżenia została przekazana przez zespół prasowy śląskiej policji. Śledztwo prowadzili funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przestępcy stosowali proceder polegający na wystawianiu fikcyjnych faktur na transakcje z firmami z Niemiec i Bułgarii, które następnie były księgowane w ich przedsiębiorstwach. Następnie, za pomocą tych faktur, dokonywali rozliczeń podatkowych w urzędach skarbowych, co pozwalało im na uzyskiwanie nienależnych zwrotów podatku VAT. Śledztwo wykazało, że w czasie swojej działalności, podejrzani próbowali lub skutecznie obciążali Skarb Państwa o co najmniej 28 milionów złotych, poprzez nienależne zwroty podatku VAT.