Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze planuje przetarg na budowę węzła towarowo-paliwowego

W najbliższym czasie, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które jest odpowiedzialne za zarządzanie lotniskiem w Katowicach, planuje przedstawić konkurs ofert na realizację projektu nowego węzła towarowo-paliwowego z przyległą bocznicą kolejową. Węzeł ten będzie miał funkcje dwuznaczne, pełniąc rolę zarówno dla cywilnych jak i wojskowych celów – dowiadujemy się od przedstawiciela portu lotniczego.

Potencjał do stworzenia takiego węzła pojawił się dzięki renowacji linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie, którą PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadziło za kwotę przekraczającą 800 milionów złotych. Od ostatniej niedzieli, linia ta obsługiwana jest przez pociągi Kolei Śląskich poruszające się na trasie Tarnowskie Góry – Częstochowa, co umożliwia dojazd do lotniska Katowice drogą kolejową.

Udzielony przez Unię Europejską grant na realizację omawianego projektu, wart 95,5 milionów złotych, został podpisany przez władze lotniska pod koniec maja bieżącego roku. Finansowanie, które pochodzi z programu Instrument Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF 2021-27 Military Mobility), ma szanse pokryć nawet do 50 procent kwalifikowalnych kosztów zadania.

Piotr Adamczyk, reprezentujący biuro prasowe portu lotniczego, poinformował o końcowym etapie przygotowań do ogłoszenia przetargu na tę inwestycję. Jeżeli nie wystąpią żadne komplikacje, ogłoszenie powinno zostać zrealizowane jeszcze w tym tygodniu.