Interwencja policjantów z Katowic zapobiega kolejnym oszustwom finansowym

Sprawność i czujność funkcjonariuszy Policji z Katowic poskutkowała powstrzymaniem oszustwa na wielką skalę. Dzięki ich interwencji, starsza kobieta, będąca celem przestępców, nie utraciła swoich oszczędności w wysokości 50 tysięcy złotych. Funkcjonariusze, patrolujący miejskie ulice, wraz z drugim świadkiem, zaobserwowali jak wprowadzona w błąd przez oszustów starsza pani wyrzuca do kosza na odpady spory pakiet gotówki.

Funkcjonariusze prewencyjni z katowickiego oddziału, podczas patrolu śródmieścia miasta i przejeżdżając ulicą Mikołowską, zaobserwowali starszą kobietę prowadzącą rozmowę telefoniczną. Wydawała się być zdenerwowana i bardzo przejęta sytuacją.

Zaraz po tym funkcjonariusze zaobserwowali, jak kobieta wyjmuje z torebki grube pliki banknotów, które następnie owinęła w kartkę papieru i wrzuciła do pobliskiego kosza na śmieci. Policjanci natychmiast zatrzymali radiowóz i podeszli do kobiety, która zdezorientowana zapytała ich, czy to oni mieli przyjść po te pieniądze – informuje biuro prasowe Śląskiej Policji.

Szybko wyjaśniło się, że kilka godzin wcześniej do kobiety zadzwoniła osoba podająca się za policjantkę. Fałszywa funkcjonariuszka twierdziła, że prowadzi śledztwo w sprawie grupy oszustów, specjalizujących się w wyłudzeniach od starszych osób. Przekonywała, że podczas przeszukania kryjówki przestępców znaleziona została sfałszowana legitymacja na nazwisko 77-letniej ofiary i to stanowi zagrożenie dla jej oszczędności. Starsza pani miała pomóc policji i ustrzec swoje oszczędności poprzez wypłacenie maksymalnej możliwej kwoty gotówki z banku. Oszustka instruowała seniorkę przez cały czas, a ta ostatecznie pod jej wpływem wypłaciła z konta 50 tysięcy złotych.