Akumulator samochodowy jest charakterystyczną „baterią”, znajdującą się pod maską, w bagażniku lub przestrzeni pasażerskiej w kabinie (lokalizacja wiąże się z rokiem produkcji i modelem pojazdu). Każdy kierowca jest świadomy, że owo urządzenie to podstawa podczas bezpiecznej, prawidłowej jazdy. Co kilka lat następuje konieczność wymiany akumulatora. Można dokonać tego samodzielnie lub zlecić pracownikom warsztatu mechanicznego. Jak wymienia się akumulator w pojeździe?
Wymiana akumulatora – kiedy nadchodzi pora na to?
Wymiana akumulatora powinna się odbywać do 4-6 lat. Są to szacunkowe dane. Niektórzy zapobiegliwi kierowcy zajmują się zamianą szybciej, inni natomiast wolą korzystać z żywotności swojego starego akumulatora tak długo, jak to możliwe.
Ważne jest, by nie dopuścić do przeciążenia, złego traktowania akumulatora, co może doprowadzić do zmniejszenia jego żywotności. Przede wszystkim urządzenia nie służą niepoprawne naprawy niestabilna podstawa, częste niedoładowania, mocne rozładowana, brudna obudowa, kiepski stan osprzętu silnika.
Przygotowania do wymiany akumulatora
Przed każdą wymianą akumulatora w aucie należy dokładnie przeanalizować instrukcję obsługi swojego pojazdu. Jak wiadomo, każdy model ma swoją własną specyfikę i inne zasady użytkowania, np. odmienne zabezpieczenia.
Wymiana akumulatora w samochodzie krok po kroku
Pierwszy krok to prawidłowe zabezpieczenie samochodu, w którym nastąpi wymiana akumulatora. Kierowca powinien zaparkować je na płaskiej powierzchni. Ponadto unieruchomione, wyłączone auto musi mieć zaciągnięty hamulce ręczny (kluczyki nie mogą znajdować się w stacyjce).
Przed wymianą kierowca powinien nałożyć rękawiczki ochronne. Nie można dopuścić do bezpośredniego kontakty z kwasem, który może wyciec z akumulatora. Jeśli dokonujesz wymiany akumulatora po raz pierwszy, lepiej zaopatrz się dodatkowo w instrukcję obsługi pojazdu.
Następny etap zamiany to odłączenie kabla uziemiającego i odkręcenie zacisków mocujących (klemę) na biegunie ujemnym. Co ważne, najpierw należy odłączyć klemę bieguna ujemnego, a dopiero później z bieguna dodatniego. Kolejność nie jest przypadkowa. Jeśli odłączony zostanie najpierw minus (czyli tzw. masa), wyeliminowane zostanie prawdopodobieństwo zwarcia między biegunem dodatnim a ujemnym. Koniecznie sprawdź, czy w miejscu montażu akumulatora nie pojawiła się korozja (może ona – to wysokie prawdopodobieństwo – świadczyć o wycieku kwasu). Elementy mocowania powinny być pozbawione rdzy i uszkodzeń. Jeśli zauważysz korozję, koniecznie udaj się do sprawdzonego warsztatu samochodowego. Mechanicy w serwisie zorientują się, jaka może być przyczyna wycieku kwasu.
Podczas wymiany akumulator powinien być trzymany w pionowej pozycji. Aby zapobiec ewentualnej odwrotnej polaryzacji, przed zdemontowaniem starego akumulatora warto zanotować układ biegunów ujemnych i dodatnich.
Jak zamontować nowy akumulator w aucie?
Nowy akumulator powinien zostać dobrany do Twojego aut pod kątem modelu – większe i mniejsze pojazdy mogą mieć nieco inne typy urządzeń. Podczas instalacji należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta samochodu oraz akumulatora.
Montując nowy akumulator, skup się na prawidłowym dokręceniu zacisków mocujących za pośrednictwem klucza dynamometrycznego – tak, aby przy drganiach nie pojawiały się przerwy w kontakcie. Owa czynność musi jednak być wykonywana z wyczuciem. Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia biegunów akumulatora przez nadmierne dokręcenie. Nowy akumulator musi być prawidłowo ułożony.
Przed oficjalnym podłączeniem akumulatora lepiej sprawdzić polaryzację kabli. Rozwiązanie jest proste – do bieguna dodatniego wędruje czerwony kabel, a do bieguna ujemnego czarny kabelek.
Po wymianie akumulatora może pojawić się konieczność ponownej kalibracji niektórych systemów w pojeździe, np. poduszek powietrznych.
Wymiana akumulatora – samodzielnie czy w warsztacie?
Jeśli jesteś doświadczonym miłośnikiem motoryzacji i masz jakiekolwiek pojęcie o naprawie i zamianie poszczególnych podzespołów, możesz spróbować sam wymienić akumulator. Nie jest to takie trudne – szczególnie z pomocami, instrukcjami obsługi. Niepewni kierowcy mogą jednak zwrócić się z pomocą do warsztatu, w którym odbędzie się profesjonalna wymiana akumulatora. Katowice, Gdynia, Radom, Częstochowa – miasto nie ma znaczenia. Zarówno w większych metropoliach, jak i mniejszych miejscowościach znajdzie się sprawdzony serwis motoryzacyjny.