Katowice przodują w rankingu miast najlepszych do życia.

Katowice to najlepsze miasto do życia według Business Insider, który przeanalizował wskaźniki takie jak bezrobocie, płace czy dostępność mieszkań. Spośród pięciu największych miast w Polsce najlepsza okazała się stolica województwa śląskiego. Drugie miejsce w rankingu zajął Poznań, a trzecie Kraków.

„Naszą strategię przyciągania i utrzymywania nowych mieszkańców opieramy na 3 filarach. Po pierwsze to miejsca pracy. Mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Polsce. W nowoczesnych sektorach gospodarki można znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę. Drugi filar to zapewnienie atrakcyjnej oferty mieszkaniowej. Poprzez działania Katowickiego TBS czy też cieszącego się dużą popularnością programu „Mieszkanie za remont”. Trzeci filar to zapewnienie wysokiej jakości życia” – wylicza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Business Insider przeanalizował statystyki dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń, cen nowych mieszkań i czynszów w kilku największych polskich miastach na podstawie danych ze stycznia 2023 roku. Według raportu najniższy poziom bezrobocia na koniec stycznia 2023 roku w Poznaniu wyniósł 1%. Drugie miejsce w tej kategorii zajmują Katowice (1,4%), przed Warszawą (1,5%).

„W Katowicach działa 96 centrów usług biznesowych (IT, SSC/GBS, BPO i R&D), zatrudniających ponad 25 tys. osób, z dominującą specjalizacją w procesach IT. Przyciągając nowych inwestorów, którzy oferują atrakcyjne miejsca pracy wpływamy na rozwój miasta. Ale i rozwój kariery mieszkańców, tym samym na wysokość ich zarobków i standard życia” – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.