parking nospr

Nowy wygląd parkingu w Strefie Kultury

Już niebawem Katowice zyskają nowy, ciekawy obiekt. Parking w Strefie Kultury w Katowicach ma przyjąć nowocześniejszy kształt. Jego dach zwieńczą kwietne łąki i spacerowe ścieżki. Konkurs architektoniczny zwyciężyła koncepcja pracowni ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego.

Na obszarze Strefy Kultury kłopotliwe są miejsca parkingowe. Kilka jednopoziomowych parkingów oferuje łącznie ok. tysiąc miejsc postojowych, jednak zwykle wykorzystywane są one przez osoby pracujące i uczące się w centrum Katowic. Gdy w pobliżu odbywa się kilka dużych imprez, znalezienie przez gości miejsca do parkowania jest nie lada wyzwaniem.

Konkurs na projekt parkingu

Konkurs na projekt wielopoziomowego parkingu w Strefie Kultury zorganizował katowicki oddział SARP. W efekcie obiekt mieszczący ok. 1500 miejsc postojowych powstanie w miejscu obecnego jednopoziomowego parkingu pomiędzy ulicami Góreckiego i Olimpijską, a niezrewitalizowaną częścią obiektów Muzeum i skwerem przy NOSPR.

Do konkursu uczestnicy zgłosili 70 prac. W ścisłym finale znalazło się pięć projektów. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja przygotowana przez dwie pracownie: ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski.

Będzie parking otulony zielenią

Zwycięski projekt  to propozycja budowli z jednej strony prawie niewidocznej, ukrytej pod ziemią. Na jej dachu architekci zaplanowali kwietną łąkę, która ma nawiązywać do zaprojektowanej przez JEMS Architekci zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W efekcie Stefa Kultury zyska wielopoziomowy parking podziemny i piękny zielony teren do spacerów.

Budowa parkingu w Strefie Kultury jest szacowana na ok. 66 mln zł i powinna zakończyć się pod koniec 2023 roku.