Katowice. Unikalne spojrzenie na spotkanie kapelanów na Wydziale Teologicznym

W ramach archidiecezji katowickiej, w placówkach medycznych różnego rodzaju, pełni posługę aż 65 kapelanów. Jak podaje ks. Marcin Niesporek, odpowiedzialny za duszpasterstwo służby zdrowia na poziomie archidiecezjalnym, z tej liczby, 46 kapelanów pracuje w 54 szpitalach.

Następnie, 11 pozostałych ośrodków to hospicja, z czego 5 jest domowych, a 6 stacjonarnych. Dodatkowo mamy jeszcze 8 domów pomocy społecznej, a także szeroki wybór ośrodków pielęgnacyjnych. Ks. M. Niesporek kontynuuje: „To co dzieje się za murami szpitali jest często prawdziwie piękne. Jako kapelani rzadko o tym mówimy, ponieważ dotyka to sfery sakramentu spowiedzi, tajemnicy spowiedzi. Dążymy do tego, aby dotrzeć do ludzi i opowiedzieć im o Panu Bogu, dzieląc się naszymi doświadczeniami.”

Kapelani nieustannie poszukują nowych wiedzy i inspiracji poprzez sesje oraz spotkania formacyjno-szkoleniowe. „Podobnie jak lekarze, musimy ciągle doskonalić nasze umiejętności. Obserwować rozwój medycyny i ewolucję podejścia do pacjenta, uczyć się funkcjonowania w środowisku pracy, jakim jest szpital lub inna placówka, w której pełnimy posługę” – zauważa ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia.