Jedną z najważniejszych atrakcji Katowic jest trasa spacerowa, której głównym tematem są perełki modernistycznej architektury. Jakie obiekty warto zobaczyć podczas takiej wycieczki? W gronie kilkunastu obiektów, które znalazły się na katowickim Szlaku Moderny, miejsce szczególne zajmuje gmach wznoszący się przy ulicy Francuskiej 12. To dawny Dom Oświatowy, który dziś należy do Biblioteki Śląskiej.
Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Ważną datą w dziejach tego gmachu był rok 1923, kiedy to Towarzystwo Czytelni Ludowych w całej Polsce przeprowadziło wielką zbiórkę pieniędzy na swe potrzeby i na działalność swych oddziałów regionalnych. Na Śląsku pieniądze z tej zbiórki zostają wykorzystane do zakupu działki przy ulicy Francuskiej. To właśnie na tej działce, dzięki zgodzie wydanej w 1927 roku przez władze Sejmu Śląskiego, powstaje imponujący gmach Domu Oświatowego, uznawanego dziś za jedno z ważniejszych osiągnięć śląskiej moderny. W tamtych czasach obiekt ten był uznawany za wyjątkowy. Zresztą podobnie jak dzisiaj. Jednak dzisiaj zdecydowanie większe wrażenie robi wielu osobom np. wieżowiec Montparnasse. Na pewno jednak Dom Oświaty w Katowicach ma swój urok i przede wszystkim historię.
Czym wyróżnia się ten budynek?
Głębokim podcieniem, w którym znajduje się główne wejście, oraz unikalną bryłą, która składa się z trzech prostopadłościanów. Pionowe pasy okien są kolejną cechą, którą wyróżnia się ten okazały gmach. Całość robi ogromne wrażenie – nie tylko na miłośnikach architektury i sztuki, warto zatem się tej budowli uważniej przyjrzeć podczas spacerów po Katowicach.
Dom Oświatowy w Katowicach bez wątpienia jest jednym z tych obiektów, które warto zobaczyć w trakcie wędrówki śladem najciekawszych budowli modernistycznych w Katowicach. Ten gmach to przecież nie tylko ciekawa architektura, ale i interesująca przeszłość, którą z pewnością warto lepiej poznać.