W Katowicach, mieście położonym w południowej Polsce, ma miejsce Europejski Kongres Gospodarczy, który potrwa przez najbliższe trzy dni. W związku z tym wydarzeniem miasto gości tysiące uczestników z różnych części świata. Do grona gości dołączyli premier Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozpoczęła się we wtorkowe poranki w Katowicach. Przewodniczący rady kongresu, Jerzy Buzek, podczas otwierającego przemówienia podkreślił, że Europa rozwija się na skutek kryzysów i posiada zdolność odpowiedniego reagowania na nie. Buzek podkreślił, że jest to charakterystyka europejskiego geniuszu, która ma kluczowe znaczenie również teraz.
Na początku wydarzenia Buzek odwołał się do zbliżającego się święta Europy, czyli 74. rocznicy powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Zauważył, że kongres odbywa się w regionie znanym z długoletniej eksploatacji węgla, na której opierała się jego gospodarka przez ostatnie 200 lata. Przypomniał także o 20. rocznicy wielkiego rozszerzenia Unii Europejskiej, które miało miejsce tydzień temu.
W swoim przemówieniu Buzek zaznaczył, że Europa stoi przed trudnymi wyzwaniami. W ciągu ostatnich 20 lat kontynent przechodził przez wiele kryzysów i poszerzenie Unii nadeszło w kluczowym momencie. Wymienił m.in. kryzys gospodarczy, który dotknął Europę po tym jak rozpoczął się za oceanem, kryzys energetyczny, migracyjny, trudności związane z współpracą euroatlantycką, pandemię covid-19 oraz agresję Rosji na Ukrainę.
Buzek podkreślił jednak, że mimo tych wyzwań, Europa pozostała jednolita i pięć lat temu wprowadziła Unię Europejską na ścieżkę największej transformacji systemowej w jej historii. To niebywałe osiągnięcie potwierdza słowa Jeana Monneta, że Europa rozwija się poprzez kryzysy i potrafi na nie reagować – to jest europejski geniusz, na którym musimy polegać również teraz – podsumował Buzek.