Konsultacje psychologiczne Katowice. Na czym to polega? Kiedy warto?

Coraz więcej Polaków korzysta z pomocy psychologicznej. Dotyczy to nie tylko osób znajdujących się w kryzysie, ale też podejrzewających u siebie wypalenie zawodowe, niemających pomysłu na życie, przechodzących trudny okres w związku czy silnie zestresowanych. Jeśli podobnie wygląda to u Ciebie, to rozważ udanie się na konsultacje psychologiczne w Katowicach. W naszym artykule wyjaśniamy, na czym to dokładnie polega.

Konsultacje psychologiczne, czyli wstęp do zmierzenia się ze swoimi problemami

Od razu warto podkreślić, że konsultacje psychologiczne nie są właściwą terapią. To forma spotkania ze specjalistą, podczas którego mamy możliwość opowiedzenia o swoich problemach i uzyskania wstępnej diagnozy.

Konsultacje bazują na szczerej rozmowie. Jej celem jest wypracowanie zaufania i otwarcie się przed psychologiem, co – wbrew pozorom – nie jest wcale takie łatwe. Wiele osób podczas konsultacji próbuje zataić pewne fakty, nie chce mówić o wszystkim, co może mieć wpływ na ich stan psychiczny. Zadaniem specjalisty jest zbudowanie nici porozumienia z klientem i partnerskiej relacji, dzięki czemu możliwe jest rzetelne ustalenie potencjalnych przyczyn zaburzeń psychicznych.

Konsultacje psychologiczne najczęściej obejmują od 1 do 5 spotkań, każde po około godzinę. W tym czasie psycholog tworzy obraz swojego klienta, zapisuje sobie najważniejsze obserwacje i analizuje je, aby zaproponować odpowiednią formę ewentualnej dalszej terapii.

Konsultacja to wstęp do właściwej pracy z psychologiem

Bezpośrednim efektem konsultacji psychologicznej jest uzyskanie od specjalisty informacji zwrotnej – co robić dalej, aby rzeczywiście poprawić swój stan psychiczny i osiągnąć życiową satysfakcję. Psycholog może tutaj zaproponować różne formy terapii, w tym:

  • psychoedukację,
  • stałe, indywidualne spotkania (tzw. wsparcie psychologiczne),
  • psychoterapię indywidualną,
  • psychoterapię grupową,
  • psychoterapię rodzinną i dla par,
  • treningi społeczne.

W przypadku bardzo poważnego stanu klienta psycholog może zasugerować poddanie się specjalistycznemu leczeniu psychiatrycznemu.

Korzyści z poddania się konsultacji psychologicznej

Udanie się na konsultacje psychologiczne to najlepsza możliwa reakcja na przedłużające się pogorszenie nastroju. Wiele osób niestety to bagatelizuje, zakładając, że życiowe problemy „same” się rozwiążą. Wciąż można się zetknąć z radami typu: „weź się w garść” czy „nie narzekaj, bo nie masz na co.” Psycholog nie ocenia, interesuje go wyłącznie to, aby rzeczywiście pomóc swojemu klientowi, dlatego rozmowa z nim ma działanie oczyszczające i pozwala zrozumieć rzeczywistą przyczynę swojego pogorszonego stanu psychicznego.

Kiedy warto udać się na taką konsultację?

Konsultacja psychologiczna to bardzo dobra propozycja dla osób, które:

  • od dłuższego czasu obserwują u siebie pogorszenie nastroju,
  • nie potrafią wskazać konkretnej przyczyny swojego stanu,
  • mają trudności z zaakceptowaniem straty,
  • żyją w przeciągłym stresie,
  • przeżywają kryzys w związku, w pracy, w relacjach towarzyskich,
  • utraciły cel i nie mogą wskazać powodu, dla którego powinny codziennie wstawać z łóżka.

Gdzie skorzystasz z konsultacji psychologicznych w Katowicach?

Konsultacje psychologiczne w Katowicach oferuje Centrum Psychologiczno-Medyczne Strefa Komfortu. To jedno z najbardziej polecanych miejsc w stolicy Górnego Śląska. W centrum skorzystasz z profesjonalnej pomocy psychologicznej, udzielanej przez wykwalifikowanych psychologów i terapeutów.

Po zakończeniu konsultacji możesz od razu skorzystać z zaleconej terapii, również prowadzonej w Strefie Komfortu. Centrum zapewnia komfortowe warunki, intymną atmosferę spotkań, maksymalne zaangażowanie psychologów oraz dogodne terminy, które są ustalane indywidualnie. Szczegóły sprawdź na stronie https://strefakomfortu-katowice.com/.