Nawałnice w Katowicach, czy Polacy będą musieli się przyzwyczaić?

Połamane drzewa, latające dachówki, śmieci i wszystkie te elementy, które jest w stanie udźwignąć wiatr. Przez Polskę przetacza się nie tylko fala upałów, ale również fala nawałnic, ulew i ostrych burz. Skrajna pogoda nie oszczędza również Katowic, które zmagają się ze zniszczeniami i zalanymi ulicami. Wszystko wskazuje na to, że takie zjawiska pogodowe zostaną z nami na stałe.

Zniszczony obóz harcerski na Śląsku, czy to koniec spania w namiotach?

Jedną z najgorszych cech obecnej pogody jest trudna do przewidzenia zmienność. Czasami przez kilka dni czekamy na zapowiadany deszcz i burze, które nie następują. Z kolei bywają takie dni, że burze pojawiają się kilka razy dziennie i zdarza się, że pogodny dzień kończy się dramatyczną w skutkach nawałnicą.

O niebezpieczeństwie aktualnych zjawisk pogodowych mogli się przekonać harcerze z Katowic, którzy byli na obozie w województwie warmińsko-mazurskim. Dzieci typowo dla harcerskich wakacji, spały w namiotach. Jak możecie się domyślić, nadeszła nawałnica i zniszczyła wszystko. Drzewa połamane, namioty przygniecione złamanymi gałęziami — obraz po lipcowej nawałnicy jest przerażający. Jeśli dzieci zostałyby w namiotach, dzisiaj z pewnością pisalibyśmy o ofiarach.

Na szczęście kadra obozowa w porę zareagowała na ostrzeżenie, które zostało wysłane przez komendę policji. Harcerze uciekli z namiotów i schronili się w budynku obozowej świetlicy. Stamtąd strażacy ewakuowali harcerzy do budynku szkoły w Małdytach. W akcji udział brała także załoga Nadleśnictwa. Dzięki zorganizowanemu działaniu dorosłych nikomu nic się nie stało.

Biorąc pod uwagę, jak nieprzewidywalna jest pogoda tego lata, organizacja obozów w namiotach staje pod znakiem zapytania. W końcu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w danym momencie nadciąga zwykła burza, czy niszczycielska nawałnica?

Będziemy musieli się przyzwyczaić

System ostrzegania, dzięki któremu katowiccy harcerze zostali uratowani, w obecnych czasach będzie używany coraz częściej. Warto także zwracać uwagę, czy obok obozowiska znajduje się budynek, w którym ewentualnie będzie można się schronić. Ta zasada dotyczy nie tylko dziecięcych obozów, ale również osób, które lubią spędzać urlop blisko natury. Osoby wypoczywające w lesie obowiązkowo powinny monitorować prognozy pogody i mieć przy sobie naładowany telefon, za którego pomocą będzie można wezwać pomoc.

Tegoroczne lato wydaje nam się wyjątkowe, ale prawdopodobnie będzie już standardem. Postępujące zmiany klimatyczne objawiają się również w formie zmiany pogody w Polsce i na świecie. Jeszcze kilka lat temu tak wysokie temperatury w naszym kraju praktycznie się nie zdarzały, nie mówiąc o trąbach powietrznych. Tymczasem nastała nowa rzeczywistość, do której będziemy musieli się przyzwyczaić.