Niepowtarzalne doświadczenie młodzieży na Europejskim Spotkaniu Taizé w stolicy Słowenii

Grupa licząca ponad 40 osób zdecydowała się wyruszyć do Ljubljany, stolicy Słowenii, aby uczestniczyć w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé. Młodzi ludzie podzielili się na dwie grupy: jedną kierował ks. Łukasz Wieczorek i rozpoczęła podróż z Katowic, z kolei drugą prowadził ks. Marcin Głąbek, który wyruszył z Pszczyny.

Niezależnie od narodowości czy wyznania religijnego, wszyscy uczestnicy spotkania przez ostatnie dni zgromadzili się na wspólnej modlitwie. Jak mówi ks. Wieczorek, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej: „Wszystkich nas łączy ten sam Chrystus. Charakterystyczne dźwięki śpiewu można usłyszeć nie tylko w kościołach i Arenie Stožice, gdzie odbywają się modlitwy, ale także na ulicach miasta czy w publicznym transporcie. To właśnie głosy około 5000 uczestników spotkania, którym miejscowe rodziny udzielają gościny i zapewniają nocleg.”

Różnorodność spotkania została podkreślona poprzez warsztaty, podczas których młodzi mieli okazję zwiedzić miasto z przewodnikiem, uczestniczyć w dyskusjach, wysłuchać wykładów akademickich oraz wziąć udział w zajęciach artystycznych. W niedzielę dołączyli do innych grup z całej Polski na spotkanie z biskupami w Kościele św. Józefa. Wieczorem zaplanowano wspólną modlitwę o pokój. Nowy Rok powitali we wspólnotach parafialnych, które gościnnie ich przyjęły.

Spotkanie dobiegło końca w poniedziałek, kiedy to młodzi ludzie rozpoczęli swoją podróż powrotną. Już teraz z niecierpliwością wypatrują kolejnego spotkania, które odbędzie się tym razem w Estonii.