Nowa polityka parkingowa w Katowicach – pierwsze efekty po wprowadzeniu

Od początku grudnia w Katowicach zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące parkowania. Wprowadzenie tych zmian spowodowało, że liczba pojazdów wjeżdżających do centralnej części miasta znacznie się zmniejszyła. W konsekwencji, odnotowano większą liczbę samochodów korzystających z centrów przesiadkowych, a także wzrost liczby osób pragnących oficjalnie zamieszkać w Katowicach – takie dane podały lokalne władze miasta.

Na mocy tych nowych regulacji, które weszły w życie 1 grudnia, Strefa Płatnego Parkowania została poszerzona. Dodatkowo, została utworzona nowa, droższa Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania na terenie centrum miasta. Opłaty za parkowanie w tym obszarze uległy istotnemu podwyższeniu. Mieszkańcy śródmieścia płacą mniej za parkowanie od tych, którzy mieszkają w innych częściach Katowic. Z kolei najwyższe opłaty obciążają kierowców przybywających spoza miasta.

„Zmiany w sposobie zarządzania parkowaniem w Katowicach przynoszą pierwsze rezultaty. Obserwujemy większe zainteresowanie miejscami parkingowymi w centrach przesiadkowych, mniej pojazdów wjeżdżających do miasta, a co za tym idzie łatwiejsze znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum. To jest już faktem” – mówił Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, cytowany w piątkowym komunikacie prasowym miasta.