Nowy system opłat na autostradach A2 i A4

Od 2021 na autostradach A2 i A4 nie spotkamy już szlabanów. Bilety znikną, a za przejazd będziemy płacić w aplikacji, w serwisie internetowym lub na stacji paliw. Ministerstwo Finansów zrezygnowało z przetargu na videotolling. Autostradą A4 na odcinku Bielany Wrocławskie i Gliwice-Sośnica oraz autostradą A2 z Konina do Strykowa będzie można przejechać bez opłat w punktach poboru dopiero od ostatniego kwartału 2021 roku. Teraz opłaty za przejazd można dokonać w punktach lub elektronicznie za pomocą urządzeń viaAUTO albo viaBOX.

Koniec z videotollingiem

Videotolling w tym momencie działa na autostradach A1 oraz A4. Jego celem jest elektroniczna opłata za przejazd autostradą. Wystarczy dodać do aplikacji numer rejestracyjny pojazdu oraz kartę płatniczą, która będzie obciążona opłatą. W momencie podjechania do bramki, kamera umieszczona w punkcie sprawdza numer rejestracyjny. Szlaban się otwiera, a z karty pobiera się opłata.  Przetarg na videotolling ogłoszono parę miesięcy temu, jednak teraz go unieważniono.

Wszystko wynika z faktu, że szef Krajowej Adminstracji Skarbowej ma za zadanie wprowadzić i stworzyć nową technologię poboru opłat od ciężkich pojazdów. Musi się on opierać o system satelitarnego pozycjonowania. W związku z tym, dla pojazdów ciężkich musiałby powstać zbudowany osobny system. Właśnie dlatego tworzenie videotollingu, tylko po to, aby korzystano z niego na dwóch odcinkach autostrad nie miało uzasadnienia. Z tego powodu przetarg unieważniono.

Nie będzie bramek na autostradach

Mimo tego, Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada, że punkty poboru opłat na autostradach w końcu będą zlikwidowane. Wszystkie opłaty mają być pobierane przez jeden system. Będzie można dokonać tego na dwa sposoby: kupując bilet autostradowy w serwisie internetowym, w terminalu samoobsługowym lub w aplikacji. Drugi sposób będzie opierał się tylko na aplikacji mobilnej z użyciem geolokalizacji. W przypadku lekkich pojazdów będzie to wyglądało tak samo, jak ma to miejsce przy pojazdach ciężkich. Co więcej, specjalnie dla osób, które nie chcą korzystać z nowoczesnych technologii, powstanie możliwość kupienia biletu na stacji paliw lub w kiosku.

Ile zapłacimy za przejazd odcinkami autostrad A2 i A4 w nowym systemie?

Nowy system ma funkcjonować na dwóch odcinkach autostrad. Pierwszy to A2 z Konina do Strykowa, a jego koszt to 9,90 zł. Drugi na A4 (Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica) będzie kosztował 16,20 zł. Nie jest jeszcze pewne czy odcinki zarządzane przez firmy prywatne, czyli Rusocin – Nowa Wieś na A1, Konin – Świecko (A2) oraz Kraków – Katowice (a4), również będą działały w nowym systemie.