przestępstwa gospodarcze

Oszust wpadł po 20 latach!

W Katowicach zakończyło się śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która dopuściła się oszustw na kwotę 9 mln zł. Główny podejrzany skutecznie ukrywał się dwadzieścia lat.

Działalność grupy polegała na przejmowaniu zadłużonych podmiotów gospodarczych i wyprowadzaniu z nich majątku. Rzecz dotyczyła przede wszystkim pewnej sieci supermarketów oraz nieprawidłowości podczas procesu jej likwidacji. Efektem działań przestępców było wyłudzenie mienia na szkodę kilkuset podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju na kwotę aż 9 milionów złotych. Sprawcy kupowali na firmę towary, za które nigdy nie zapłacili kontrahentom.

Główny podejrzany wpadł po 20 latach

Postępowanie toczyło się od 2000 roku, prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Katowicach. Cztery lata później przejęli je policjanci z komendy wojewódzkiej. Śledztwo obejmowało łącznie 87 czynów, m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Przez lata udało się zatrzymać 40 osób i przedstawić im zarzuty.

Jeden z głównych podejrzanych skutecznie unikał wymiaru sprawiedliwości, ukrywając się za granicą. Pozostawał nieuchwytny przez blisko 20 lat, pomimo wysłania za nim listu gończego. Jego czujność jednak osłabła w 2020 r. Śledczym udało się uzyskać informacje, które pozwoliły ustalić kraj i miejsce pobytu poszukiwanego na terenie Królestwa Szwecji.

Mężczyznę zatrzymano na podstawie wystawionego Europejskiego Nakazu Aresztowania, a później przekazano polskim organom ścigania. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.