Bielsko-Biała, Katowice i Sosnowiec – to w tych miejscowościach niebawem powstaną miejsca przyjazne dzikim zwierzętom. Akcje organizowane są w ramach Święta Drzewa przez organizację ekologiczną – Klub Gaja.
To już 19. edycja Święta Drzewa zainicjowana przez Klub Gaja. Tegoroczne wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem – Dla przyrody. Jest okazją, by za pośrednictwem konkretnych czynów mówić o tym, jak możemy pomagać dzikim zwierzętom w mieście.
Każdy może coś zrobić
Tak naprawdę każdy człowiek może uczynić coś dla przyrody i dzikich zwierząt. W ogrodzie lub na balkonie możemy posadzić rośliny, które dla dzikich zwierząt będą źródłem schronienia i pożywienia. Możemy również przygotować dla nich budki lęgowe, które zastąpią naturalne gniazda i pomogą im przeżyć w środowisku wciąż zmienianym przez człowieka. Rozwój przemysłu, wycinka lasów, zalewanie przestrzeni miejskich betonem odebrał wielu gatunkom możliwości przetrwania i rozmnażania.
Jak pomóc owadom w mieście?
Dla owadów zapylających m.in.: pszczół samotnic, trzmieli i motyli możemy w naszym otoczeniu sadzić rośliny, które zapewnią im pokarm od wiosny do jesieni. Wśród popularnych roślin w okresie wczesnej wiosny zakwitają np. przebiśniegi i krokusy, nieco później zaczynają kwitnąć drzewa owocowe i krzewy. Z kolei jesień to czas na byliny. Ważne, aby sadzić kwiaty w skupiskach różnych kształtów, wielkości i kolorów. Dzięki temu krótkowzroczne owady mogą z łatwością je zauważyć. Z kolei rośliny o pojedynczych kwiatach to dla nich łatwiejszy dostęp do nektaru i pyłku kwiatowego. Warto w ogrodach zostawiać też dzikie zakątki, pokrzywy. Są uwielbiane np. przez motyle.
Co możemy zrobić dla ptaków?
Również z myślą o dziko żyjących ptakach możemy zasadzić takie rośliny, które są dla nich źródłem pokarmu. Będą to np. berberys lub jarząb pospolity. Ptaki jedzą także nasiona ostów, bylicy lub pokrzywy. Warto zwrócić uwagę na to, by nie kosić i nie wyrywać roślin dziko porastających tereny. Czasem są dla ptaków nie tylko pożywieniem, ale także schronieniem przed drapieżnikami. Z myślą o wiewiórkach i innych małych ssakach możemy posadzić takie drzewa jak orzech włoski, dąb czy świerk.
Gdzie odbędą się warsztaty?
Akcje sadzenia drzew, krzewów i bylin oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, ssaków i owadów odbędą się:
- 23 września, czwartek, godz. 9:00 – Przedszkole nr 15 w Bielsku-Białej
- 24 września, piątek, godz. 10:30 – Szkoła Podstawowa nr 40 w Katowicach
- 19 października, wtorek, godz. 9:00 – Waldorfska Szkoła Podstawowa w Bielsku-Białej
- 25 października, poniedziałek, godz. 11:00 – Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu