Pamięć o ofiarach Holokaustu uczczona w Katowicach

W kalendarzu ważnymi datami są te, których celem jest przypomnienie o zbrodniach przeszłości, aby dzięki lekcjom historii uniknąć ich powtarzania. Jednym z takich dni jest 27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 2005, ma za zadanie upamiętniać niewinnych ludzi, którzy zostali zamordowani podczas drugiej wojny światowej tylko dlatego, że byli Żydami.

W tym roku Katowice dołączyły do miast na całym świecie, które hołdują pamięci ofiar Holokaustu. Uroczystość, która miała miejsce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary terroru hitlerowskiego z lat 1939-1945, została uczczona poprzez złożenie kwiatów i zniczy.

Niezwykle symbolicznym momentem jest fakt, że to właśnie 27 stycznia w 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Było to miejsce zagłady co najmniej miliona Żydów, pochodzących między innymi z Polski, Węgier, Francji, Czechosłowacji oraz Grecji, a także około 120 tysięcy więźniów innych narodowości. Ta data jest powszechnie uznawana za symboliczny koniec niemieckiego systematycznego ludobójstwa.