Pyton na osiedlu Tysiąclecia?

W połowie lipca na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach znaleziono wylinkę pytona, który być może nie jest zwierzęciem groźnym dla człowieka, ale z pewnością przerażającym. Mimo wszystko jest również tylko zwierzęciem, które albo uciekło, albo zostało porzucone przez nieodpowiedzialnego hodowcę. Możliwe również, że zrzucona skóra została specjalnie przez kogoś podrzucona w formie żartu, który oczywiście jest zabawny tylko dla jego autora.

Ludzie masowo porzucają egzotyczne zwierzęta

Nie tak dawno w sieci można było przeczytać o złotych rybkach, które tysiącami są wrzucane do jezior w Kanadzie. Na wolności rybki rosną do imponujących rozmiarów i sieją spustoszenie w naturalnym ekosystemie. I teraz jest problem. Jak widać nie dla nieodpowiedzialnych ludzi, którzy kupują lub adoptują zwierze, by następnie je porzucić. Tak okrutny potrafi być tylko człowiek.

Polska nie jest wyjątkiem — o porzucanych i krzywdzonych psach i kotach nie trzeba pisać. Natomiast w naszym kraju niezwykle popularne jest nielegalne hodowanie zwierząt egzotycznych typu węże i pająki. Stąd skóry gigantycznych węży, a nawet same węże pałętające się po miastach nie są w naszym kraju niczym nowym. Ludzie o bardzo małym rozumku najpierw chcą mieć egzotyczne zwierzę na własność, a potem dziwią się, że trzeba się nim zajmować. Albo, że rośnie — w końcu rosnące zwierzę to prawdziwy skandal i zaskoczenie.

Stop nielegalnym hodowlom zwierząt

Legalne hodowle egzotycznych zwierząt są rejestrowane i kontrolowane, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Istnieje jednak cała rzesza niezarejestrowanych zwierząt i dla wielu z nich oznacza to tragiczny los. Brak odpowiednich warunków do życia, nieodpowiednie terraria lub klatki, chęć dyskretnego pozbycia się obowiązku — to tylko przykłady. I później znajdujemy egzotyczne okazy na osiedlach mieszkaniowych w Katowicach czy innych miastach w Polsce.

Jeśli zastanawiasz się nad adopcją lub kupnem zwierzaka, przemyśl to dziesięć razy. Zwierzę wymaga niemniej opieki i nakładów finansowych od człowieka. Upewnij się, że dasz radę sprostać obowiązkom i przede wszystkim, że chcesz im sprostać.