Przebieg renowacji najstarszego zabytku architektonicznego w Katowicach – Kościoła św. Michała Archanioła

Proces konserwacji wyróżniającego się drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła, położonego w katowickim Parku Kościuszki jest obecnie realizowany, co wynika z komunikatów miejscowego samorządu. Kościół ten jest najstarszym obiektem o charakterze zabytku architektonicznego na obszarze Katowic.

Restauracja, zaplanowana na czas trwania 13 miesięcy, obejmuje pełną konserwację techniczną oraz estetyczną samej bryły kościoła jak i otaczającego go terenu.

Drewniana świątynia razem z sąsiadującą dzwonnicą, stanowią one kompleks kościelny zlokalizowany w Parku Kościuszki. Obiekty te przeniesiono do Katowic z Syryni w początkach XX wieku. Wszystko to jest otoczone drewnianym ogrodzeniem i od 1971 roku widnieje na liście rejestru zabytków.

Dlatego też wszystkie działania konserwacyjne muszą być wykonane z aprobatą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W związku z tym, opieka nad kościołem jest sprawowana przez Muzeum Historii Katowic. Na co dzień obiekt ten jest udostępniany parafii św. Michała Archanioła. W związku z planowanymi pracami konserwatorskimi, teren kościoła został czasowo zamknięty dla użytkowników od połowy bieżącego roku.

Według informacji przekazanych przez samorząd miasta, celem inwestycji jest zapewnienie zabytkowi długowieczności na kolejne dekady. W ramach prac przewidziane są m.in. konserwacja konstrukcji, wymiana pokrycia dachowego oraz zabezpieczenie obiektu przed pożarem. Prace mają zostać zakończone w IV kwartale nadchodzącego roku.

Na początek procesu renowacji, podjęto działania mające na celu usunięcie szkodników z drewna, z którego zbudowany jest kościół i jego wyposażenie. Cały obiekt został więc owinięty w szczelną folię i nasycony fosforowodorem. Następne kroki obejmują impregnację bakteriobójczą oraz wymianę gontów.