Przetrwanie małych księgarni w dobie cyfrowej ery – historia Księgarni Liber

W ostatnim czasie, sektor książek tradycyjnych, czyli tzw. papierowych, jest zanurzony w kryzysie. Szczególnie trudno jest to odczuć dla niewielkich, lokalnych księgarni. Jako reakcja na te wyzwania, Instytut Książki we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmuje inicjatywę „Certyfikat dla małych księgarni”. Celem tej inicjatywy jest udzielanie wsparcia finansowego mniejszym księgarniom. Dla przykładu, dwukrotnie z programu tego skorzystała Księgarnia Liber zlokalizowana w Katowicach przy ulicy Bankowej 11, która mieści się w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Księgarnia Liber to niewielki sklep z książkami o obfitującej historii. Założona została w 1991 roku przez Jacka Grzywnę i Pawła Danela, którzy byli wówczas studentami filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Początkowo ich punkt sprzedaży znajdował się na terenie Wydziału Filologicznego UŚ, który w tamtym okresie miał swoją siedzibę w Sosnowcu. Dopiero po pewnym czasie księgarnię przeniesiono do Katowic.

– To co robimy, czyli oferowanie książek naukowych dużego formatu, znalazło swoje miejsce na rynku i otworzyliśmy więcej punktów sprzedaży na Wydziale Pedagogicznym, Filologicznym i Neofilologii na WNS. Kontynuowaliśmy te działania przez kilkanaście lat, ale kiedy nadszedł kryzys drukowanych książek, zdecydowaliśmy się skonsolidować i pozostać tylko na ulicy Bankowej – wspomina Jacek Grzywna, jeden z właścicieli Księgarni Liber. – Specjalizujemy głównie w niszowych wydawnictwach naukowych, które importujemy również na indywidualne zamówienia z zagranicy – dodaje.