Rozbudowa autostrady A4 pomiędzy Katowicami a granicą z województwem opolskim

Planuje się poszerzenie autostrady A4 na odcinku pomiędzy Katowicami a województwem opolskim. Aktualnie, główna jezdnia tego fragmentu autostrady, rozciągająca się od węzła Katowice Murckowska do węzła Gliwice Sośnica, składa się z trzech pasów, które czasami zwężają się do dwóch lub rozszerzają na cztery. Natomiast dalszy odcinek prowadzący w kierunku Opola składa się tylko z dwóch pasów ruchu. W oczywisty sposób nie jest to wystarczające.

Projekt rozbudowy tego fragmentu autostrady A4 został właśnie zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. To oznacza, że obszar, który obecnie jest uważany za przestarzały i niekiedy określany jako „na wzór autostrady”, zostanie przekształcony w pełnoprawną drogę o najwyższym standardzie. Niemniej jednak, ta transformacja nie nastąpi natychmiast.

Nie jest tajemnicą, że po autostradzie A4 codziennie przemieszcza się nawet do 100 tysięcy samochodów. Wyniki ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzonego w latach 2020/2021, ujawniły, że na niektórych odcinkach A4 ruch jest znacznie większy niż przewidywali pierwotni projektanci tej autostrady.