Aby przypomnieć mieszkańcom, że walka o czyste powietrze to sprawa każdego z nas, w Katowicach na ulice miasta wyjeżdża smogobus. Odwiedzając każdą z dzielnic Katowic, ma pomóc mieszkańcom w wymianie starego pieca na nowy ekologiczny. Akcja rusza 25 września.
Jeśli porównamy rok 2020 i 2019, zobaczymy, że ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12%, a na przestrzeni 10 lat aż o 44%. Niestety pomimo wielu działaniom, w sezonie grzewczym wciąż zdarzają się dni, podczas których smog jest szczególnie dokuczliwy.
Jest lepiej, ale do ideału brakuje
Efekty konsekwentnej walki o czyste powietrze są widoczne i potwierdzają to dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wynika z nich, że w 2020 roku w Katowicach mieliśmy najlepszą jakość powietrza w historii pomiarów. Średnia miesięczna wartość dla wskaźnika PM10 w ubiegłym roku wyniosła 29. Dla porównania w roku 2019 było to 33, w 2018 – 40, a w 2017 r. – 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Tendencja więc napawa optymizmem.
Urząd wychodzi do mieszkańców
Dzięki kursom smogobusa, katowiczanie nie będą musieli przyjeżdżać do urzędu, by złożyć wniosek o wymianę kotła. Poza przyjmowaniem wniosków załoga busa będzie także informować o ekologicznych alternatywnych rozwiązaniach dla ogrzewania mieszkań i domów, finansowym wsparciu od miasta w tych obszarach oraz o programie „Czyste powietrze”.
Kiedy zaczyna się akcja?
Smogobus ruszy w trasę w sobotę 25 września. Pierwszym przystankiem na mapie miasta będzie plac Sławika i Antalla, przed Spodkiem. Trasa smogobusa zakończy się w grudniu, po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Pojazd będzie kursował popołudniami i w soboty, tak aby jak najwięcej mieszkańców mogło z niego skorzystać. Smogobus będzie oznakowany, a harmonogram objazdu można sprawdzić na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii.
Smogobus w 2020 roku
W ubiegłym roku smogobus odbył 29 kursów, podczas których przyjęto 160 wniosków na wymiany starych pieców. W latach 2015 – 2020 Katowice dofinansowały kwotą 42,1 mln złotych wymianę 4865 źródeł ciepła. Ponadto od 2019 r. w mieście działa największy w Polsce system monitoringu jakości powietrza.